
April
Gesha Village - Ethiopia - Natural Geisha 1931 (Surma #143)
Gesha Village - Ethiopia - Natural Geisha 1931 (Surma #143) is a Bench Maji, Ethiopia, Natural, Geisha 1931 coffee from April.
In stock since:
Details
- Origin
- Bench Maji, Ethiopia
- Process
- Natural
- Variety
- Geisha 1931
- Producer
- Adam Overton (Gesha Village)
Available Sizes▾
- 125g — $57.08 ($45.66/100g)
- 250g — $91.17 ($36.47/100g)
- 1000g — $337.60 ($33.76/100g)

Gesha Village - Ethiopia - Natural Geisha 1931 (Surma #143)
Gesha Village - Ethiopia - Natural Geisha 1931 (Surma #143) is a Bench Maji, Ethiopia, Natural, Geisha 1931 coffee from April.
In stock since:
Details
- Origin
- Bench Maji, Ethiopia
- Process
- Natural
- Variety
- Geisha 1931
- Producer
- Adam Overton (Gesha Village)
Available Sizes
- 125g — $57.08 ($45.66/100g)
- 250g — $91.17 ($36.47/100g)
- 1000g — $337.60 ($33.76/100g)
Description
Location: Bench Maji, Ethiopia Producer: Adam Overton Farm: Gesha Village Varietal: Natural Processed Geisha 1931 (lot: Surma #143) Flavour Notes: Clementine, Apricot & Jasmine Sweetness: ●●●●○ Body: ●●○○○ Acidity: ●●●○○ Roasted Coffee Beans (Ristede hele kaffebønner)
More from April

Volcan Azul - Costa Rica - Washed SL28
$37.90

Tadesse - Ethiopia - Natural Krume 74158
$23.59

Tadesse - Ethiopia - Natural Krume 74158
$37.75

Volcan Azul - Costa Rica - Washed SL28
$25.57

Kamavindi - Kenya - Washed SL28 & SL34 (AA)
$28.92

Ethiopia - Kayon Mountain - Natural Heirloom
$27.40