
Archers Coffee
Panama - Gato Grande Cold Ferment Washed Lot 5
Panama - Gato Grande Cold Ferment Washed Lot 5 is a Los Pozos, Tierras Altas, Cold Ferment Washed, Geisha coffee from Archers Coffee.
In stock 30+ days
Details
- Origin
- Los Pozos, Tierras Altas
- Process
- Cold Ferment Washed
- Variety
- Geisha
- Producer
- Yessie Hartman, Jean Paul Langenstein
Available Sizes▾
- 100g — $49.01 ($49.01/100g)
- 200g — $98.03 ($49.01/100g)
- 1000g — $438.39 ($43.84/100g)

Panama - Gato Grande Cold Ferment Washed Lot 5
Panama - Gato Grande Cold Ferment Washed Lot 5 is a Los Pozos, Tierras Altas, Cold Ferment Washed, Geisha coffee from Archers Coffee.
In stock 30+ days
Details
- Origin
- Los Pozos, Tierras Altas
- Process
- Cold Ferment Washed
- Variety
- Geisha
- Producer
- Yessie Hartman, Jean Paul Langenstein
Available Sizes
- 100g — $49.01 ($49.01/100g)
- 200g — $98.03 ($49.01/100g)
- 1000g — $438.39 ($43.84/100g)
Description
Producer: Yessie Hartman, Jean Paul Langenstein Farm: Gato Grande Coffee Forest Location: Los Pozos, Tierras Altas Variety: Geisha Process: Cold Ferment Washed Altitude: 1,910 - 2,000 masl Fermentation ▪▪▫▫▫ Sweetness ▪▪▪▪▪ Acidity ▪▪▪▪▫ Roast ▪▪▫▫▫
More from Archers Coffee

Ethiopia - Elto - Elora Station River Flow Washed WRF8
$22.33

Ethiopia - Elto - Elora Station Cold Ferment Natural CF8
$22.33

Ethiopia - Oboleyan Coffee Hambela Benti Nenka - Classic Natural Lot 2
$8.71

Ethiopia - Elto - Elora Station River Flow Natural RF10
$22.33

Ethiopia - Daye Bensa Rumudamo DFW Archers Lot
$14.16

Panama - Lerida Coffee Esplendorosa Estate Geisha Natural Lot 0690
$36.76