
Archers Coffee
Panama - Hacienda La Esmeralda Montana 6 FC
Panama - Hacienda La Esmeralda Montana 6 FC is a Canas Verdes, Washed Cool Ferment, Geisha coffee from Archers Coffee.
In stock 30+ days
Details
- Origin
- Canas Verdes
- Process
- Washed Cool Ferment
- Variety
- Geisha
- Producer
- Peterson Family
Available Sizes▾
- 100g — $51.19 ($51.19/100g)
- 200g — $102.11 ($51.06/100g)
- 1000g — $453.37 ($45.34/100g)

Panama - Hacienda La Esmeralda Montana 6 FC
Panama - Hacienda La Esmeralda Montana 6 FC is a Canas Verdes, Washed Cool Ferment, Geisha coffee from Archers Coffee.
In stock 30+ days
Details
- Origin
- Canas Verdes
- Process
- Washed Cool Ferment
- Variety
- Geisha
- Producer
- Peterson Family
Available Sizes
- 100g — $51.19 ($51.19/100g)
- 200g — $102.11 ($51.06/100g)
- 1000g — $453.37 ($45.34/100g)
Similar coffees to this Canas Verdes Washed Cool Ferment Geisha

Panama Esmeralda Mario Abajo 6FB Geisha Cold Fermentation Washed
Panama Washed Geisha
Aery Coffee
$38.00

Panama - La Esmeralda, Gesha
Panama Cold Fermented Washed Gesha
Terraform Coffee
$30.00

Hacienda La Esmeralda, Mario Abajo 6FB - Gesha - Washed - Panama 4oz
Washed Gesha
Norma Supply Co.
$68.00
Description
Producer: Peterson Family Farm: Jaramilllo Farm Location: Canas Verdes Variety: Geisha Process: Washed Cool Ferment Altitude: 1,690 masl Fermentation ▪▫▫▫▫ Sweetness ▪▪▪▪▫ Acidity ▪▪▪▪▫ Roast ▪▪▫▫▫
More from Archers Coffee

Ethiopia - Elto - Elora Station River Flow Washed WRF8
$22.33

Ethiopia - Elto - Elora Station Cold Ferment Natural CF8
$22.33

Ethiopia - Oboleyan Coffee Hambela Benti Nenka - Classic Natural Lot 2
$8.71

Ethiopia - Elto - Elora Station River Flow Natural RF10
$22.33

Ethiopia - Daye Bensa Rumudamo DFW Archers Lot
$14.16

Panama - Lerida Coffee Esplendorosa Estate Geisha Natural Lot 0690
$36.76