
Archers Coffee
Costa Rica - El Jardin, Anaerobic
Costa Rica - El Jardin, Anaerobic is a Chirripó, Honey Anaerobic, Red Catuai coffee from Archers Coffee.
In stock since:
Details
- Origin
- Chirripó
- Process
- Honey Anaerobic
- Variety
- Red Catuai
- Producer
- Ureña Rojas Family
Available Sizes▾
- 100g — $8.17 ($8.17/100g)
- 250g — $16.34 ($6.54/100g)
- 1000g — $49.01 ($4.90/100g)

Costa Rica - El Jardin, Anaerobic
Costa Rica - El Jardin, Anaerobic is a Chirripó, Honey Anaerobic, Red Catuai coffee from Archers Coffee.
In stock since:
Details
- Origin
- Chirripó
- Process
- Honey Anaerobic
- Variety
- Red Catuai
- Producer
- Ureña Rojas Family
Available Sizes
- 100g — $8.17 ($8.17/100g)
- 250g — $16.34 ($6.54/100g)
- 1000g — $49.01 ($4.90/100g)
Similar coffees to this Chirripó Honey Anaerobic Red Catuai

Costa Rica, La Guaca
Costa Rica, Chirripó, Brunca, Costa Rica Honey Red Catuai
Methodical Coffee
$26.50

Costa Rica, Aquiares Estate Red Honey, Diego Robelo
Turrialba, Santa Rosa Red Honey Esperanza
Sightglass Coffee
$28.00

Costa Rica: Finca Frailes
Tarrazú Anaerobic Natural (anaerob bärtorkat) Caturra
Muttley & Jacks Coffee Roasters
$11.00

leticia cruz
Costa Rica, Tarrazú Red Honey Red Catuai
Neues Schwarz
$14.68

leticia cruz
Costa Rica, Tarrazú Red Honey Red Catuai
Neues Schwarz
$14.68

Costa Rica Joicafe#2 Villa Sarchi Natural | One Half Coffee
west valley, Costa Rica washed catuai
One Half Coffee
$18.37
Description
Producer: Ureña Rojas Family Farm: Café Rivense del Chirripó Location: Chirripó Variety: Red Catuai Process: Honey Anaerobic Altitude: 1,500 – 1,700 masl Fermentation ▪▪▪▪▫ Sweetness ▪▪▪▪▫ Acidity ▪▪▪▫▫ Roast ▪▪▫▫▫
More from Archers Coffee

Ethiopia - Elto - Elora Station River Flow Washed WRF8
$22.33

Ethiopia - Elto - Elora Station Cold Ferment Natural CF8
$22.33

Ethiopia - Oboleyan Coffee Hambela Benti Nenka - Classic Natural Lot 2
$8.71

Ethiopia - Elto - Elora Station River Flow Natural RF10
$22.33

Ethiopia - Daye Bensa Rumudamo DFW Archers Lot
$14.16

Panama - Lerida Coffee Esplendorosa Estate Geisha Natural Lot 0690
$36.76
