
Archers Coffee
Ecuador - Sidra Wave Washed, Finca Soledad
Ecuador - Sidra Wave Washed, Finca Soledad is a Intag Valley, Imbabura Province, Wave Washed, Sidra coffee from Archers Coffee.
In stock 30+ days
Details
- Origin
- Intag Valley, Imbabura Province
- Process
- Wave Washed
- Variety
- Sidra
- Producer
- Pepe Jijon
Available Sizes▾
- 100g — $26.68 ($26.68/100g)
- 200g — $53.10 ($26.55/100g)
- 1000g — $204.22 ($20.42/100g)

Ecuador - Sidra Wave Washed, Finca Soledad
Ecuador - Sidra Wave Washed, Finca Soledad is a Intag Valley, Imbabura Province, Wave Washed, Sidra coffee from Archers Coffee.
In stock 30+ days
Details
- Origin
- Intag Valley, Imbabura Province
- Process
- Wave Washed
- Variety
- Sidra
- Producer
- Pepe Jijon
Available Sizes
- 100g — $26.68 ($26.68/100g)
- 200g — $53.10 ($26.55/100g)
- 1000g — $204.22 ($20.42/100g)
Similar coffees to this Intag Valley, Imbabura Province Wave Washed Sidra

Finca Soledad - Washed Sydra
Ecuador Washed Sidra
Poma Coffee
$47.00

Pepe Jijón - La Soledad - Sidra Washed - Légendes
Ecuador - Intag Valley / Finca La Soledad Washed Sidra
Terres de Café
$30.61

Finca Soledad Sydra Wave | Freshly Roasted
Ecuador Wave Honey Sydra
Bluebird Coffee Roastery
$24.34

Pepe Ecuador Soledad Sidra Washed
Imbabura, Ecuador Washed Sidra
Bean & Bean Coffee Roasters
$35.00
Description
Producer: Pepe Jijon Farm: Finca Soledad Location: Intag Valley, Imbabura Province Variety: Sidra Process: Wave Washed Altitude: 1,550 masl Fermentation ▪▫▫▫▫ Sweetness ▪▪▪▫▫ Acidity ▪▪▫▫▫ Roast ▪▪▫▫▫
More from Archers Coffee

Ethiopia - Elto - Elora Station River Flow Washed WRF8
$22.33

Ethiopia - Elto - Elora Station Cold Ferment Natural CF8
$22.33

Ethiopia - Oboleyan Coffee Hambela Benti Nenka - Classic Natural Lot 2
$8.71

Ethiopia - Elto - Elora Station River Flow Natural RF10
$22.33

Ethiopia - Daye Bensa Rumudamo DFW Archers Lot
$14.16

Panama - Lerida Coffee Esplendorosa Estate Geisha Natural Lot 0690
$36.76