
Archers Coffee
Ethiopia - Alo Village Archers Lot 1 - SFW
Ethiopia - Alo Village Archers Lot 1 - SFW is a Alo Chilaka Village, Sidama Bensa, Submerged Fermentation Washed, 74158 coffee from Archers Coffee.
In stock 30+ days
Details
- Origin
- Alo Chilaka Village, Sidama Bensa
- Process
- Submerged Fermentation Washed
- Variety
- 74158
- Producer
- Tamiru Tadesse
Available Sizes▾
- 100g — $17.70 ($17.70/100g)
- 200g — $34.04 ($17.02/100g)
- 1000g — $115.72 ($11.57/100g)

Ethiopia - Alo Village Archers Lot 1 - SFW
Ethiopia - Alo Village Archers Lot 1 - SFW is a Alo Chilaka Village, Sidama Bensa, Submerged Fermentation Washed, 74158 coffee from Archers Coffee.
In stock 30+ days
Details
- Origin
- Alo Chilaka Village, Sidama Bensa
- Process
- Submerged Fermentation Washed
- Variety
- 74158
- Producer
- Tamiru Tadesse
Available Sizes
- 100g — $17.70 ($17.70/100g)
- 200g — $34.04 ($17.02/100g)
- 1000g — $115.72 ($11.57/100g)
Similar coffees to this Alo Chilaka Village, Sidama Bensa Submerged Fermentation Washed 74158

Ethiopia Alo Coffee-Godicho 74112&74158 Natural
Ethiopia Natural 74112&74158
GOÛT & CO
$1.53

Ethiopia Alo Coffee-Murgo 74158 K72 washed
Ethiopia K72 washed 74158
GOÛT & CO
$3.06

Ethiopia Safo Mosto Anaerobic Natural
Ethiopia - Sidama Mosto Anaerobic Natural 74158
Momos Coffee
$13.00

Alo 74158 Mosto Anaerobic Natural
Ethiopia – Sidama - Bensa Mosto Anaerobic Natural 74158
Datura
$25.09
Description
Producer: Tamiru Tadesse Farm: Chilaka Station Location: Alo Chilaka Village, Sidama Bensa Variety: 74158 Process: Submerged Fermentation Washed Altitude: 2,350 masl Fermentation ▪▪▪▫▫ Sweetness ▪▪▪▪▪ Acidity ▪▪▪▪▫ Roast ▪▪▪▫▫
More from Archers Coffee

Ethiopia - Elto - Elora Station River Flow Washed WRF8
$22.33

Ethiopia - Elto - Elora Station Cold Ferment Natural CF8
$22.33

Ethiopia - Oboleyan Coffee Hambela Benti Nenka - Classic Natural Lot 2
$8.71

Ethiopia - Elto - Elora Station River Flow Natural RF10
$22.33

Ethiopia - Daye Bensa Rumudamo DFW Archers Lot
$14.16

Panama - Lerida Coffee Esplendorosa Estate Geisha Natural Lot 0690
$36.76