BeanHoard
Want to help support this project? Ko-Fi tips are welcome!

74158 Variety Coffee

An overview of every coffee BeanHoard is tracking grown from the 74158 variety.

171 in stock55 roasters99.7/mo avg

Variety

74158

171 coffees

Price / 100g

$7.62 – $23.84

median $13.14 · 168 lots

Top origins

Ethiopia, Costa Rica, Brazil

Top processes

Natural, Washed, Honey

Just arrived

Last updated 2026-09-29

131 74158 variety coffees — page 1 of 3

Coffees sold by other shops, not just roaster-direct

Updated

Bare Bona Zuria White Honey
USA|Thoughtful Coffee

$23.00 · 120g · $19.17/100g

4 sizes
  • 120g — $23.00 ($19.17/100g)
  • 170g — $21.00 ($12.35/100g)
  • 240g — $28.00 ($11.67/100g)
  • 907g — $118.00 ($13.01/100g)

Details

Origin
Sidama, Bona Zuria, Ethiopia
Process
White Honey
Variety
74158, 74165, 74112, 74110, 74140
Alo 74158 Honey
France|Datura
In StockEthiopia

$25.03 · 100g · $25.03/100g

2 sizes
  • 100g — $25.03 ($25.03/100g)
  • 1000g — $216.18 ($21.62/100g)

Details

Origin
Ethiopia - Sidama - Bensa
Process
Honey
Variety
74158
Producer
Tamiru Tadesse
Buku Hambela
USA|Black Fox Coffee

$26.00 · 200g · $13.00/100g

Details

Origin
Guji, Ethiopia
Process
Natural
Variety
JARC 74110, 74112, 74158
Producer
Local smallholder farmers
ALO Sky Project - Shaded Dry Natural [JARC 74158]
Netherlands|Mellow Coffee Roasters

$33.00 · 100g · $33.00/100g

Details

Origin
Safo Village, Sidama, Bensa, Ethiopia
Process
Shaded Dry Natural
Variety
JARC 74158
Producer
ALO COFFEE / Tamiru Tadesse & Erik Liao
Alo Coffee Murgo Yellow Honey
Canada|Hatch Crafted Coffee

$25.41 · 200g · $12.71/100g

Details

Origin
Murgo, Bensa, Sidama, Ethiopia
Process
Yellow Honey
Variety
74158
Producer
Tamiru Tadesse
Elto Coffee Elora Station 74158 Anaerobic Washed
France|Datura

$36.41 · 200g · $18.20/100g

3 sizes
  • 200g — $36.41 ($18.20/100g)
  • 1000g — $136.54 ($13.65/100g)
  • 1000g — $1194.69 ($119.47/100g)

Details

Origin
Ethiopia – Sidama
Process
Anaerobic washed
Variety
74158
Producer
Eliyas Dukamo & Atiklit Dejene
Ethiopia - Elto - Elora Station River Flow Washed WRF8
UAE|Archers Coffee

$22.33 · 100g · $22.33/100g

3 sizes
  • 100g — $22.33 ($22.33/100g)
  • 200g — $42.21 ($21.10/100g)
  • 1000g — $126.62 ($12.66/100g)

Details

Origin
Arbegona & Bona Village
Process
River Flow Washed - Dark Room Drying
Variety
74158
Producer
Eliyas Dukamo & Atiklit Dejene
Ethiopia Hure Natural
South Korea|Momos Coffee

$16.00 · 200g · $8.00/100g

2 sizes
  • 200g — $16.00 ($8.00/100g)
  • 500g — $32.00 ($6.40/100g)

Details

Origin
Ethiopia - Sidama, Arbegona
Process
Natural
Variety
74158
Producer
Mulugeta Muntasha, Degefu Muntasha
2026 Mate Matiwos; Keramo - Ethiopia
USA|SEY

$28.50 · 250g · $11.40/100g

3 sizes
  • 250g — $28.50 ($11.40/100g)
  • 907g — $78.00 ($8.60/100g)
  • 2268g — $195.00 ($8.60/100g)

Details

Origin
Ethiopia
Process
Honey
Variety
74158
Producer
Mate Matiwos
Othosololo - Ethiopia
Canada|94 Celcius

$21.50 · 300g · $7.17/100g

3 sizes
  • 300g — $21.50 ($7.17/100g)
  • 907g — $58.20 ($6.42/100g)
  • 2253g — $131.27 ($5.82/100g)

Details

Origin
Greitu Korsa, Guji, Oromia
Process
Honey
Variety
JARC 74158, 74112 & 74110
Producer
Approximately 150–200 smallholder farmers
#144 Natural Process Coffee Beans from Ethiopia
USA|Pair Cupworks

$26.00 · 226g · $11.50/100g

3 sizes
  • 226g — $26.00 ($11.50/100g)
  • 453g — $47.50 ($10.49/100g)
  • 2267g — $210.25 ($9.27/100g)

Details

Origin
Danbi Udo, Guji Zone, Oromia
Process
Natural
Variety
74110, 74158, 74112, Badessa, Wolichu, Kudhume
Producer
Hailu Abebe, Danbi Udo Wet Mill, Various smallholders
Alo 74158 Sky Project Natural
France|Datura

$43.24 · 100g · $43.24/100g

2 sizes
  • 100g — $43.24 ($43.24/100g)
  • 1000g — $358.41 ($35.84/100g)

Details

Origin
Ethiopia - Sidama - Bensa
Process
Whole shade dry natural
Variety
74158
Producer
Tamiru Tadesse
Ethiopia Yirgacheffe Chelbesa
USA|Ceremony Coffee Roasters

$26.00 · 340g · $7.65/100g

4 sizes
  • 340g — $26.00 ($7.65/100g)
  • 340g — $156.00 ($45.88/100g)
  • 907g — $62.00 ($6.84/100g)
  • 2268g — $138.00 ($6.08/100g)

Details

Origin
Yirgacheffe, Ethiopia
Process
Washed
Variety
74158 & 74112
Producer
Yirgacheffe Chelbesa
Ethiopia Hambela Anaerobic Natural | Guji | (Single Origin Filter)
Australia|Manta Ray Coffee Roasters

$21.07 · 200g · $10.54/100g

2 sizes
  • 200g — $21.07 ($10.54/100g)
  • 1000g — $82.88 ($8.29/100g)

Details

Origin
Guji, Ethiopia
Process
Anaerobic Natural
Variety
Jarc 74158, 74110 & 74112
Ethiopia - Elto - Elora Station  Cold Ferment Natural CF8
UAE|Archers Coffee

$22.33 · 100g · $22.33/100g

3 sizes
  • 100g — $22.33 ($22.33/100g)
  • 200g — $42.21 ($21.10/100g)
  • 1000g — $126.62 ($12.66/100g)

Details

Origin
Arbegona & Bona Village
Process
Cold Ferment Natural - Dark Room Drying
Variety
74158
Producer
Eliyas Dukamo & Atiklit Dejene
Ethiopia - Hamasho
USA|Tiny Arms Coffee

$30.50 · 283g · $10.78/100g

2 sizes
  • 283g — $30.50 ($10.78/100g)
  • 1133g — $95.00 ($8.38/100g)

Details

Origin
Ethiopia
Process
Natural
Variety
74158
Producer
Co-op Hamasho Station
Ethiopia - Elto - Elora Station River Flow Natural RF10
UAE|Archers Coffee

$22.33 · 100g · $22.33/100g

3 sizes
  • 100g — $22.33 ($22.33/100g)
  • 200g — $42.21 ($21.10/100g)
  • 1000g — $126.62 ($12.66/100g)

Details

Origin
Arbegona & Bona Village
Process
River Flow Natural - Dark Room Drying
Variety
74158
Producer
Eliyas Dukamo & Atiklit Dejene
Ethiopia, Othosololo
USA|Methodical Coffee

$34.91 · 340g · $10.27/100g

3 sizes
  • 340g — $34.91 ($10.27/100g)
  • 907g — $79.40 ($8.75/100g)
  • 2267g — $185.00 ($8.16/100g)

Details

Origin
Ethiopia, Greitu Korsa, Guji, Oromia
Process
Honey
Variety
JARC 74158, 74112, 74110
Producer
Osolo Station, Daye Bensa
Ethiopia - Daye Bensa Rumudamo DFW Archers Lot
UAE|Archers Coffee

$14.16 · 100g · $14.16/100g

3 sizes
  • 100g — $14.16 ($14.16/100g)
  • 200g — $25.87 ($12.93/100g)
  • 1000g — $77.60 ($7.76/100g)

Details

Origin
Arbegona, Sidama Bensa
Process
Dry Ferment Washed
Variety
74158
Producer
Asefa Dukamo, Smallholder Farmers
Ethiopia - Bochessa - Natural (2026 #1 ToH Lot)
Malaysia|Wes Ngopi

$10.29 · 75g · $13.72/100g

4 sizes
  • 75g — $10.29 ($13.72/100g)
  • 150g — $16.46 ($10.97/100g)
  • 275g — $28.80 ($10.47/100g)
  • 400g — $41.15 ($10.29/100g)

Details

Origin
Bochessa, Arbegona, Ethiopia
Process
Natural
Variety
74158
Alo AW
Australia|Anamorphic Coffee
In StockEthiopia

$31.45 · 125g · $25.16/100g

Details

Origin
Alo Village, Bensa Woreda, Sidama, Ethiopia
Process
Anaerobic Washed
Variety
JARC 74158
Producer
Tamiru Tadesse
Ethiopia Bekele Belaycho Espresso
USA|Verve Coffee Roasters

$27.25 · 340g · $8.01/100g

3 sizes
  • 340g — $27.25 ($8.01/100g)
  • 997g — $77.25 ($7.75/100g)
  • 2267g — $154.00 ($6.79/100g)

Details

Origin
Ethiopia
Process
Natural
Variety
74158
Producer
Bekele Belaycho
Ethiopia Alo HSF3 72
Canada|De Mello Coffee

$34.59 · 227g · $15.24/100g

4 sizes
  • 227g — $34.59 ($15.24/100g)
  • 453g — $61.41 ($13.56/100g)
  • 907g — $120.01 ($13.23/100g)
  • 2267g — $292.95 ($12.93/100g)

Details

Origin
Ethiopia, Hatessa Village / Bensa / Sidama
Process
HSF3 (Hatessa Anaerobic Natural) 72 hrs
Variety
74158
Producer
Alo
Ethiopia Bochesa 74158 Natural 2026 ToH#1
Hong Kong|GOÛT & CO

$2.80 · 100g · $2.80/100g

2 sizes
  • 100g — $2.80 ($2.80/100g)
  • 250g — $5.48 ($2.19/100g)

Details

Origin
Ethiopia
Process
Natural
Variety
74158
Producer
Bochessa
Alo Murgo
Australia|Anamorphic Coffee

$31.45 · 125g · $25.16/100g

Details

Origin
Alo Village, Bensa Woreda, Sidama, Ethiopia
Process
Yellow Honey
Variety
JARC 74158
Producer
Tamiru Tadesse
Ethiopia Guji Megadu - anaerobic natural
Austria|Kaffeelix

$21.05 · 250g · $8.42/100g

2 sizes
  • 250g — $21.05 ($8.42/100g)
  • 1000g — $88.94 ($8.90/100g)

Details

Origin
Bette Buna Megadu, Guji-Megadu
Process
Anaerobic Natural
Variety
74112, 74158, Wild Guji Megadu
T.T.M Alo Chilaka [48h Anaerobic Natural] {Filter}
France|PEOPLE POSSESSION

$26.06 · 100g · $26.06/100g

Details

Origin
Ethiopia
Process
NATURAL ANAEROBIC 48H
Variety
74158
Producer
TAMIRU TADESSE
Datura Coffee Paris - Elto Coffee - Ethiopia - Elora Station 74158 Anaerobic Washed
Canada|Speciality Coffee CA

$47.00 · 200g · $21.50/100g

Details

Origin
Ethiopia
Process
Anaerobic washed
Variety
74158
Producer
Elora Washing Station
Ethiopia - Bensa Ayla
Czechia|Father’s Coffee

$19.75 · 250g · $7.90/100g

Details

Origin
Sidama, Bensa, Bombe, Ethiopia
Process
natural
Variety
74110, 74158
Producer
around 725 smallholder farmers from the Shentawane area
Ethiopia - Oboleyan Coffee Hambela Dimtu Haro Highborn Project - Natural Anaerobic
UAE|Archers Coffee

$14.16 · 100g · $14.16/100g

3 sizes
  • 100g — $14.16 ($14.16/100g)
  • 200g — $24.51 ($12.25/100g)
  • 1000g — $77.60 ($7.76/100g)

Details

Origin
Guji Hambela Dimtu
Process
Natural Anaerobic - Shade Drying
Variety
74114, 74110, 74158
Producer
Hambela Dimtu Small Holder Farms
Ethiopia - Elto Coffee Kokose Natural Lot 2
UAE|Archers Coffee

$8.99 · 100g · $8.99/100g

3 sizes
  • 100g — $8.99 ($8.99/100g)
  • 200g — $16.34 ($8.17/100g)
  • 1000g — $51.74 ($5.17/100g)

Details

Origin
Kokose, Sidama Bensa
Process
Classic Natural, Shade Drying
Variety
74158
Producer
Eliyas Dukamo & Atiklit Dejene
Ethiopia - Bensa Ayla
Czechia|Father’s Coffee

$19.75 · 250g · $7.90/100g

Details

Origin
Sidama, Bensa, Bombe, Ethiopia
Process
natural
Variety
74110, 74158
Producer
around 725 smallholder farmers from the Shentawane area
Ethiopia - Oboleyan Coffee Hambela Dimtu Haro Highborn Project - Classic Natural
UAE|Archers Coffee

$9.80 · 100g · $9.80/100g

3 sizes
  • 100g — $9.80 ($9.80/100g)
  • 200g — $17.70 ($8.85/100g)
  • 1000g — $53.10 ($5.31/100g)

Details

Origin
Guji Hambela Dimtu
Process
Natural - Shade Drying
Variety
74114, 74110, 74158
Producer
Hambela Dimtu Small Holder Farms
Ethiopia Hambela Anaerobic Natural | Guji | (Single Origin Espresso)
Australia|Manta Ray Coffee Roasters

$21.07 · 200g · $10.54/100g

2 sizes
  • 200g — $21.07 ($10.54/100g)
  • 1000g — $82.88 ($8.29/100g)

Details

Origin
Guji, Ethiopia
Process
Anaerobic Natural
Variety
Jarc 74158, 74110 & 74112
Ethiopia - Elto - Elora Station Honey Mosto Ferment  - DRD
UAE|Archers Coffee

$22.33 · 100g · $22.33/100g

3 sizes
  • 100g — $22.33 ($22.33/100g)
  • 200g — $42.21 ($21.10/100g)
  • 1000g — $126.62 ($12.66/100g)

Details

Origin
Arbegona & Bona Village
Process
Honey Mosto Ferment - Dark Room Drying
Variety
74158
Producer
Eliyas Dukamo & Atiklit Dejene
Demeka Becha Bona Zuria Layered Ferment
USA|Thoughtful Coffee

$23.00 · 120g · $19.17/100g

4 sizes
  • 120g — $23.00 ($19.17/100g)
  • 170g — $14.00 ($8.24/100g)
  • 240g — $28.00 ($11.67/100g)
  • 907g — $118.00 ($13.01/100g)

Details

Origin
Bona Zuria, Sidama, Ethiopia
Process
Layered Ferment
Variety
74158, 74165, 74112, 74110, 74140
Alo [Digs Project Anaerobic Honey 48h]
France|Tanat Coffee

$31.74 · 200g · $15.87/100g

Details

Origin
Ethiopia
Process
Anaérobie Honey ; 48h de fermentation
Variety
74158
Producer
Tamiru Tadesse
Spring Blend
South Africa|Origin Roasting

$11.59 · 250g · $4.64/100g

2 sizes
  • 250g — $11.59 ($4.64/100g)
  • 1000g — $42.09 ($4.21/100g)

Details

Origin
Campreste-Regiao Vulcania Sul De Minas, Songwe Mbozi, Sidamo, Bensa, Lan Nubes
Process
Natural, Washed
Variety
Catucai & Icatu, Kent, 74118, 741110, 74158, Red Catuai
Producer
Lessandro & Tatiana, AMCOS Co-Operative, Faysel Abadosh Bombe, Xiamora Del Carmen Marin Grandzs
Ethiopia - Chelchele Espresso
UK|Scenery Coffee

$25.20 · 200g · $12.60/100g

3 sizes
  • 200g — $25.20 ($12.60/100g)
  • 500g — $54.38 ($10.88/100g)
  • 1000g — $103.45 ($10.35/100g)

Details

Origin
Ethiopia
Process
Traditional Natural
Variety
Dega, Kurume, Wolisho, 74110, 74112, 74158
Producer
650 smallholder farmers, delivered via Tadesse Desta Business Group
Ethiopia Elto Coffee Sidama Bare Station 74158 Slow Dry Natural oma Lot #2
Hong Kong|OMA Specialty Coffee

$40.79 · 500g · $8.16/100g

2 sizes
  • 500g — $40.79 ($8.16/100g)
  • 1000g — $66.29 ($6.63/100g)

Details

Origin
Bare Station, Sidama, Ethiopia
Process
Slow Dry Natural
Variety
74158
Producer
Eliyas Dukamo & Atiklit Dejene
Ethiopia Safo Mosto Anaerobic Natural
South Korea|Momos Coffee

$13.00 · 100g · $13.00/100g

2 sizes
  • 100g — $13.00 ($13.00/100g)
  • 500g — $60.00 ($12.00/100g)

Details

Origin
Ethiopia - Sidama
Process
Mosto Anaerobic Natural
Variety
74158
Producer
Tamiru Tadesse
GUJI - ETHIOPIA
USA|Cosmic Dust Coffee

$25.00 · 227g · $11.01/100g

Details

Origin
Guji, Ethiopia
Process
Natural
Variety
Mikicho, 74158, 74112
Producer
Shantawene - Lot 447
Ethiopia Elto Coffee Sidama Sama Station 74158 Honey oma Lot #3
Hong Kong|OMA Specialty Coffee

$17.85 · 200g · $8.92/100g

Details

Origin
Sama Station, Sidama, Ethiopia
Process
Honey
Variety
74158
Producer
Eliyas Dukamo & Atiklit Dejene
Mullugeta Muntasha
Canada|September

$24.00 · 250g · $9.60/100g

Details

Origin
Ethiopia, Guji
Process
Natural
Variety
74158
Producer
Mullugeta Muntasha
Bensa Keramo (Natural) - Ethiopia
Australia|Monastery Coffee

$16.46 · 250g · $6.58/100g

2 sizes
  • 250g — $16.45 ($6.58/100g)
  • 1000g — $55.79 ($5.58/100g)

Details

Origin
Keramo Kebele, Bensa Woreda, Sidamo
Process
Natural
Variety
74158
ETHIOPIA Morke Niguse Gemeda Natural
Japan|LiLo Coffee Roasters

$6.69 · 50g · $13.39/100g

4 sizes
  • 50g — $6.69 ($13.39/100g)
  • 100g — $11.47 ($11.47/100g)
  • 200g — $21.67 ($10.84/100g)
  • 300g — $32.51 ($10.84/100g)

Details

Origin
Ethiopia - Morke Kebele, Bura Woreda, Sidama Region
Process
Natural
Variety
74158
Producer
Morke Drying Station / Nigussie Gemeda Muge with small holders in Morke
Ethiopia Gonjobe 74158 Slow dry natural - 100g
USA|Ondo Coffee

$20.00 · 100g · $20.00/100g

Details

Origin
Bensa, Sidama
Process
Slow Dry Natural
Variety
74158
Ethiopia Elto Coffee Sidama Bare Station 74158 Black Honey
Hong Kong|OMA Specialty Coffee

$40.79 · 500g · $8.16/100g

2 sizes
  • 500g — $40.79 ($8.16/100g)
  • 1000g — $66.29 ($6.63/100g)

Details

Origin
Bare Station, Sidama, Ethiopia
Process
Black Honey
Variety
74158
Producer
Eliyas Dukamo & Atiklit Dejene
nigusse gemeda morke
Japan|Walnuts Coffee

$25.00 · 150g · $16.67/100g

2 sizes
  • 150g — $25.00 ($16.67/100g)
  • 250g — $33.00 ($13.20/100g)

Details

Origin
bura morke village, sidama, ethiopia
Process
slow dry natural
Variety
74158
Producer
nigusse gemeda