
Archers Coffee
Ethiopia - Elora Station Washed Cold Ferment Archers EP
Ethiopia - Elora Station Washed Cold Ferment Archers EP is a Arbegona, Sidama, Washed Cold Fermentation, 74158 coffee from Archers Coffee.
In stock 30+ days
Details
- Origin
- Arbegona, Sidama
- Process
- Washed Cold Fermentation
- Variety
- 74158
- Producer
- Eliyas Dukamo & Atiklit Dejene
Available Sizes▾
- 100g — $21.78 ($21.78/100g)
- 200g — $42.21 ($21.10/100g)
- 1000g — $129.34 ($12.93/100g)

Ethiopia - Elora Station Washed Cold Ferment Archers EP
Ethiopia - Elora Station Washed Cold Ferment Archers EP is a Arbegona, Sidama, Washed Cold Fermentation, 74158 coffee from Archers Coffee.
In stock 30+ days
Details
- Origin
- Arbegona, Sidama
- Process
- Washed Cold Fermentation
- Variety
- 74158
- Producer
- Eliyas Dukamo & Atiklit Dejene
Available Sizes
- 100g — $21.78 ($21.78/100g)
- 200g — $42.21 ($21.10/100g)
- 1000g — $129.34 ($12.93/100g)
Similar coffees to this Arbegona, Sidama Washed Cold Fermentation 74158

Ethiopia Elto Coffee-Elora Heirloom Washed
Ethiopia Washed Heirloom
GOÛT & CO
$2.29

Ethiopia Yirgacheffe Aricha Espresso
Ethiopia - Aricha, Yirgacheffe, Gedeo Washed Ethiopian Landraces
49th Parallel Coffee Roasters
$20.00

Aricha - Washed
Yirgacheffe, Ethiopia Washed Kurume, Wolisho, and various landrace selections
Black & White
$26.00

Elto Coffee Elora Station 74158 Anaerobic Washed
Ethiopia – Sidama Anaerobic washed 74158
Datura
$36.49

Datura Coffee Paris - Elto Coffee - Ethiopia - Elora Station 74158 Anaerobic Washed
Ethiopia Anaerobic washed 74158
Speciality Coffee CA
$43.00

Keramo Washed
Bensa, Sidama, Ethiopia 74/158, 74/100 and Setami
Shokunin Coffee
$19.39
Description
Producer: Eliyas Dukamo & Atiklit Dejene Farm: Elora Washing Station Location: Arbegona, Sidama Variety: 74158 Process: Washed Cold Fermentation Altitude: 2,400 masl Fermentation ▪▪▪▫▫ Sweetness ▪▪▪▪▪ Acidity ▪▪▪▫▫ Roast ▪▪▫▫▫
More from Archers Coffee

Ethiopia - Elto - Elora Station River Flow Washed WRF8
$22.33

Ethiopia - Elto - Elora Station Cold Ferment Natural CF8
$22.33

Ethiopia - Oboleyan Coffee Hambela Benti Nenka - Classic Natural Lot 2
$8.71

Ethiopia - Elto - Elora Station River Flow Natural RF10
$22.33

Ethiopia - Daye Bensa Rumudamo DFW Archers Lot
$14.16

Panama - Lerida Coffee Esplendorosa Estate Geisha Natural Lot 0690
$36.76