
Archers Coffee
Panama - Finca Ponderosa Guayabita SF DRD
Panama - Finca Ponderosa Guayabita SF DRD is a Cordillera, Chiriqui, Submerge Ferment - DRD, Geisha coffee from Archers Coffee.
In stock 30+ days
Details
- Origin
- Cordillera, Chiriqui
- Process
- Submerge Ferment - DRD
- Variety
- Geisha
- Producer
- Gilberto Cardoze / Edgar Gutierrez
Available Sizes▾
- 100g — $23.14 ($23.14/100g)
- 200g — $46.29 ($23.14/100g)
- 1000g — $189.24 ($18.92/100g)

Panama - Finca Ponderosa Guayabita SF DRD
Panama - Finca Ponderosa Guayabita SF DRD is a Cordillera, Chiriqui, Submerge Ferment - DRD, Geisha coffee from Archers Coffee.
In stock 30+ days
Details
- Origin
- Cordillera, Chiriqui
- Process
- Submerge Ferment - DRD
- Variety
- Geisha
- Producer
- Gilberto Cardoze / Edgar Gutierrez
Available Sizes
- 100g — $23.14 ($23.14/100g)
- 200g — $46.29 ($23.14/100g)
- 1000g — $189.24 ($18.92/100g)
Description
Producer: Gilberto Cardoze / Edgar Gutierrez Farm: Ponderosa Coffee Estate Location : Cordillera, Chiriqui Variety: Geisha Process: Submerge Ferment - DRD Altitude: 1,400-1,700 masl Fermentation ▪▪▫▫▫ Sweetness ▪▪▪▪▫ Acidity ▪▪▪▪▫ Roast ▪▪▫▫▫
More from Archers Coffee

Ethiopia - Elto - Elora Station River Flow Washed WRF8
$22.33

Ethiopia - Elto - Elora Station Cold Ferment Natural CF8
$22.33

Ethiopia - Oboleyan Coffee Hambela Benti Nenka - Classic Natural Lot 2
$8.71

Ethiopia - Elto - Elora Station River Flow Natural RF10
$22.33

Ethiopia - Daye Bensa Rumudamo DFW Archers Lot
$14.16

Panama - Lerida Coffee Esplendorosa Estate Geisha Natural Lot 0690
$36.76