
Archers Coffee
Panama - Lost Origin La Estrella Yeast Inoculation
Panama - Lost Origin La Estrella Yeast Inoculation is a Los Naranjos, Boquete, Washed - Yeast Inoculation, Geisha coffee from Archers Coffee.
In stock 30+ days
Details
- Origin
- Los Naranjos, Boquete
- Process
- Washed - Yeast Inoculation
- Variety
- Geisha
- Producer
- Franz Zeimetz & Giovana Boutet
Available Sizes▾
- 100g — $47.11 ($47.11/100g)
- 200g — $93.94 ($46.97/100g)
- 1000g — $416.61 ($41.66/100g)

Panama - Lost Origin La Estrella Yeast Inoculation
Panama - Lost Origin La Estrella Yeast Inoculation is a Los Naranjos, Boquete, Washed - Yeast Inoculation, Geisha coffee from Archers Coffee.
In stock 30+ days
Details
- Origin
- Los Naranjos, Boquete
- Process
- Washed - Yeast Inoculation
- Variety
- Geisha
- Producer
- Franz Zeimetz & Giovana Boutet
Available Sizes
- 100g — $47.11 ($47.11/100g)
- 200g — $93.94 ($46.97/100g)
- 1000g — $416.61 ($41.66/100g)
Description
Producer: Franz Zeimetz & Giovana Boutet Farm: La Estrella Location: Los Naranjos, Boquete Variety: Geisha Process: Washed - Yeast Inoculation Altitude: 1,600 masl Fermentation ▪▪▪▫▫ Sweetness ▪▪▪▪▪ Acidity ▪▪▪▪▫ Roast ▪▪▫▫▫
More from Archers Coffee

Ethiopia - Elto - Elora Station River Flow Washed WRF8
$22.33

Ethiopia - Elto - Elora Station Cold Ferment Natural CF8
$22.33

Ethiopia - Oboleyan Coffee Hambela Benti Nenka - Classic Natural Lot 2
$8.71

Ethiopia - Elto - Elora Station River Flow Natural RF10
$22.33

Ethiopia - Daye Bensa Rumudamo DFW Archers Lot
$14.16

Panama - Lerida Coffee Esplendorosa Estate Geisha Natural Lot 0690
$36.76