
Archetype Coffee
Colombia La Muralla Community Blend
Colombia La Muralla Community Blend is a Colombia coffee from Archetype Coffee.
In stock 30+ days
Details
- Origin
- Colombia
- Producer
- La Muralla Community Blend
Available Sizes▾
- 283g — $23.00 ($8.13/100g)
- 907g — $68.00 ($7.50/100g)
- 2267g — $142.00 ($6.26/100g)

Colombia La Muralla Community Blend
Colombia La Muralla Community Blend is a Colombia coffee from Archetype Coffee.
In stock 30+ days
Details
- Origin
- Colombia
- Producer
- La Muralla Community Blend
Available Sizes
- 283g — $23.00 ($8.13/100g)
- 907g — $68.00 ($7.50/100g)
- 2267g — $142.00 ($6.26/100g)
Similar coffees across all roasters

Colombia El Tejo
Colombia - Various Washed Various
Cat & Cloud
$19.45

Colombia Espresso
Colombia - Cauca Washed Caturra, Castillo, Typica
HAYB
$9.08

Pilot Coffee Roasters - Community Blend
Colombia, Guatemala Blend; component processes not specified
Speciality Coffee CA
$19.00

Regular Colombia Huila Supremo
Colombia Washed
Talking Crow Coffee Roasters
$23.50

Colombia Palestina Blend (Retail)
Colombia Washed Tabi, Caturra
Yaggy Road Roasting Co
$65.00
Description
Archetype has partnered with the La Muralla group of growers in San Agustin, Huila, for the last several years. This community lot is a delicious daily drinker and never disappoints, whether being served as a comforting single origin, or being the anchor coffee in our espresso. This season's lot is particularly tasty, with nice citric notes on top of its chocolaty goodness.
More from Archetype Coffee

Bolivia Rosita Catuai Washed
$23.00

Ethiopia Hamasho Natural
$26.00

Burundi Ngozi Kamira HG Lot 5
$23.00

Colombia Lucy Fernanda Galindez Pink Bourbon
$26.00

Peru Eduardo Llano Linares Pache
$23.00

Mexico Teojomulco
$23.00