
Cat & Cloud
Colombia El Tejo
Colombia El Tejo is a Colombia - Various, Washed, Various coffee from Cat & Cloud.
In stock 30+ days
Details
- Origin
- Colombia - Various
- Process
- Washed
- Variety
- Various
- Producer
- Various
Available Sizes▾
- 283g — $19.45 ($6.87/100g)
- 998g — $61.65 ($6.18/100g)
- 2268g — $140.00 ($6.17/100g)

Colombia El Tejo
Colombia El Tejo is a Colombia - Various, Washed, Various coffee from Cat & Cloud.
In stock 30+ days
Details
- Origin
- Colombia - Various
- Process
- Washed
- Variety
- Various
- Producer
- Various
Available Sizes
- 283g — $19.45 ($6.87/100g)
- 998g — $61.65 ($6.18/100g)
- 2268g — $140.00 ($6.17/100g)
Similar coffees across all roasters

Colombia Espresso
Colombia - Cauca Washed Caturra, Castillo, Typica
HAYB
$9.08

Finca Tamana Variedad Colombia Espresso
Colombia, El Pital, Huila Washed Variedad Colombia
Tim Wendelboe
$20.00

Colombia, Willow
Colombia, Antioquia, Quindio, Cauca, Huila Natural & Experimental Caturra, Castillo, Cenicafe 1
Methodical Coffee
$26.21

El Obraje, Colombia
El Obraje, Colombia Washed Caturra
Moim Coffee
$26.00

Finca Tamana Variedad Colombia
Colombia, El Pital, Huila Washed Variedad Colombia
Tim Wendelboe
$20.00

Galeras - caturra & castillo
Nariño, Colombia washed caturra and castillo
Curious Coffee
$21.00
Description
El Tejo is our Colombia offering that you can expect to find on the menu year-round. Named after the national sport of Colombia, the lots in this coffee will change season to season, but you can always expect to find a balance of fruit and chocolate in the cup. This is the perfect entry point to single-origin coffees, offering a perfect blend of dynamic but approachable flavors. El Tejo’s specific flavors will rotate seasonally as we go through new lots of coffee. Still, you will always be able to find the qualities that make Colombian coffee some of the most enjoyed around the world. Bright fruit, creamy chocolate, and a variety of nuanced flavors, all wrapped up in a medium body, make it a balanced drinking experience that coffee drinkers across the world will enjoy.







