
Talking Crow Coffee Roasters
Regular Colombia Huila Supremo
Regular Colombia Huila Supremo is a Colombia, Washed coffee from Talking Crow Coffee Roasters.
In stock 30+ days
Available Sizes▾
- 340g — $23.50 ($6.91/100g)
- 907g — $62.50 ($6.89/100g)
- 2267g — $156.50 ($6.90/100g)

Regular Colombia Huila Supremo
Regular Colombia Huila Supremo is a Colombia, Washed coffee from Talking Crow Coffee Roasters.
In stock 30+ days
Available Sizes
- 340g — $23.50 ($6.91/100g)
- 907g — $62.50 ($6.89/100g)
- 2267g — $156.50 ($6.90/100g)
Similar coffees across all roasters

Colombia Palestina Blend
Colombia Washed Tabi, Caturra
Yaggy Road Roasting Co
$20.00

Colombia Palestina Blend (5lb)
Colombia Washed Tabi, Caturra
Yaggy Road Roasting Co
$75.00

Colombia Palestina Blend (Retail)
Colombia Washed Tabi, Caturra
Yaggy Road Roasting Co
$65.00

Pitalito
Huila, Colombia Fully Washed and Sun-Dried Caturra
Fábrica Coffee Roasters
$16.95

House Blend
Huila, Colombia Washed Colombia, Caturra, Pink Bourbon
Helm
$21.00

Summit Blend
Huila, Colombia Washed Caturra, Castillo, Bourbon
Helm
$21.00
Description
The Huila region is always a favorite when it comes to Colombian coffee. Due to its proximity to the equator and its rich with volcanic soil, coffee from Huila has a signature profile: fruit and caramel notes, sweet acidity, and intense aromas.. This traceable community blend with a vibrant regional profile comes from 64 producers with small farms in the municipality of Pitalito within the department of Huila which lends this coffee to a rich complexity of flavors. All the coffees in this blend are sourced from small, family-owned farms in Pitalito. Acidity: Medium Aroma: Sweet and fruity Body: Heavy Milling Process: Washed Tasting Notes: Dark chocolate, Caramel, Cherry, Vanilla, Roasted almond The growing altitude for the Colombia Huila is 1500 -1,950 meters above sea level. The varietals are Castillo and Caturra. It has two harvest periods: October - February and May - August.
About Talking Crow Coffee Roasters
- Location
- Arkansas, United States
- Region
- North America
More from Talking Crow Coffee Roasters

Decaf Mexico Chiapas
$23.00

Decaf Ethiopia Sidamo
$23.00

Decaf Colombia Huila
$24.00

Regular Brazil Cerrado
$21.00

Regular Honduras Comayagua
$21.50

Decaf Brazil Cerrado
$22.00


![TIM WENDELBOE - Finca Tamana - Colombia - Variedad Colombia [Filter]](https://cdn.shopify.com/s/files/1/1013/7409/9739/files/25-04-01-Finca-Tamana-Variedad-Colombia-Filter-WEBSHOP.webp?v=1786364981)
