
Bean & Bean Coffee Roasters
Panama Finca Lerida Catuai Honey
Panama Finca Lerida Catuai Honey is a Alto Quiel, Boquete, Panama, Honey, Catuai coffee from Bean & Bean Coffee Roasters.
In stock 30+ days
Details
- Origin
- Alto Quiel, Boquete, Panama
- Process
- Honey
- Variety
- Catuai
- Producer
- Amoruso Family
Available Sizes▾
- 309g — $27.00 ($8.74/100g)
- 2267g — $125.00 ($5.51/100g)

Panama Finca Lerida Catuai Honey
Panama Finca Lerida Catuai Honey is a Alto Quiel, Boquete, Panama, Honey, Catuai coffee from Bean & Bean Coffee Roasters.
In stock 30+ days
Details
- Origin
- Alto Quiel, Boquete, Panama
- Process
- Honey
- Variety
- Catuai
- Producer
- Amoruso Family
Available Sizes
- 309g — $27.00 ($8.74/100g)
- 2267g — $125.00 ($5.51/100g)
Similar coffees to this Alto Quiel, Boquete, Panama Honey Catuai

Lerida Geisha honey · Finca Lerida
Panama · Boquete Geisha
Leuchtfeuer Coffee
$25.66

Panama Finca Lerida • pacamara
Panama Honey Pacamara
Ditta Artigianale
$34.00

Amoruso
Panama · Boquete Washed Catuai
Leuchtfeuer Coffee
$15.39

Panama - Lerida Coffee Estate Geisha Honey Lot 07901 Cold Room Drying
Alto Quiel, Boquete Honey Cold Room Drying Geisha
Archers Coffee
$41.66

731 Panama Bambito Estate Caturra/Catuai
Bambito,Cerro Punta,Chiriqui, Panama Washed Caturra, Catuai
Philocoffea
$21.00

UN083 - Altieri Chombi 120226, Honey Geisha
Panama Honey Geisha
Special Guests Coffee
$83.49
Description
Roast Level: Light Variety: Catuai Process: Honey Region: Alto Quiel, Boquete, Panama Elevation: 1,600+ m Farm: Finca Lérida Producer: Amoruso Family We taste: Cranberry juice, brown sugar, syrupy Finca Lérida is one of the most historic coffee estates in Panama. Founded in 1924 by Norwegian engineer Tollef Bache Mönniche, fresh from his work on the Panama Canal, the farm is nestled in the highlands of Alto Quiel, Boquete, at the gateway of Volcán Barú National Park. At over 1,600 meters above sea level, Lérida's cool mountain air, volcanic soil, and dense forest shade slow down cherry ripening, creating coffees with remarkable depth and complexity. Lérida is known for its pioneering spirit. Nearly a century ago, Mönniche designed Panama's first gravity-powered wet mill and patented a siphon sorting device, both still referenced on the farm today. Over the decades, Lérida has earned multiple top finishes at the Best of Panama competition, including first place in 2015 (Traditional Washed). Now over 100 years since its founding, the Amoruso family, descendants of the original founders, leads the estate with deep respect for its heritage and a focus on exceptional, terroir-driven coffees. This Catuai Honey lot showcases a different side of Lérida. While the farm is celebrated for its elegant Geshas, this honey-processed Catuai delivers a juicy, syrupy cup. Drying the cherry with some of its natural mucilage intact concentrates the fruit's sugars, giving this lot bright cranberry juice acidity, a deep brown sugar sweetness, and a full, syrupy body, a different but equally beautiful expression of Boquete's high-altitude terroir. Fun fact: Finca Lérida is also home to one of Panama's most renowned birdwatching destinations, with over 500 species of birds documented on the estate and surrounding cloud forest.
About Bean & Bean Coffee Roasters
- Location
- New York, United States
- Region
- North America
More from Bean & Bean Coffee Roasters

Pepe Ecuador Soledad Sidra Washed
$35.00

Ethiopia Sidamo
$23.00

Sítio da Torre Red Obata Washed
$22.00

Ethiopia Guji Yabitu Koba Washed
$25.00
![Minas Gerais Yellow Catucai [Score: 92.3]](https://cdn.shopify.com/s/files/1/0052/2420/2309/files/MINASGERAISYELLOWCATUCAI10.9.png?v=1783510827)
Minas Gerais Yellow Catucai [Score: 92.3]
$28.00
![Altieri Chombi Mima Estate Gesha Natural [Score: 91.50]](https://cdn.shopify.com/s/files/1/0052/2420/2309/files/Altieri_Chombi_1.png?v=1784161349)
Altieri Chombi Mima Estate Gesha Natural [Score: 91.50]
$78.00
![Panama — Lerida [Geisha Honey 832] - 100g](https://149820943.cdn6.editmysite.com/uploads/1/4/9/8/149820943/SMJOKST4ARUHPZMKXEEWFLBY.jpeg)