
Bean & Bean Coffee Roasters
Colombia Palestina Bourbon Aji
Colombia Palestina Bourbon Aji is a Palestina, Huila, Washed, Bourbon Aji coffee from Bean & Bean Coffee Roasters.
In stock 30+ days
Details
- Origin
- Palestina, Huila
- Process
- Washed
- Variety
- Bourbon Aji
Available Sizes▾
- 113g — $22.00 ($19.47/100g)
- 309g — $45.00 ($14.56/100g)

Colombia Palestina Bourbon Aji
Colombia Palestina Bourbon Aji is a Palestina, Huila, Washed, Bourbon Aji coffee from Bean & Bean Coffee Roasters.
In stock 30+ days
Details
- Origin
- Palestina, Huila
- Process
- Washed
- Variety
- Bourbon Aji
Available Sizes
- 113g — $22.00 ($19.47/100g)
- 309g — $45.00 ($14.56/100g)
Similar coffees to this Palestina, Huila Washed Bourbon Aji
![Finca Las Palmas - Washed [Bourbon Aji]](https://cdn.shopify.com/s/files/1/0967/2720/4177/files/LasPalmasWashedBourbonAji.png?v=1783366333)
Finca Las Palmas - Washed [Bourbon Aji]
Pitalito, Huila, Colombia Washed Bourbon Aji
Mellow Coffee Roasters
$18.77

El Mirador bourbon aji washed
Huila, Colombia washed bourbon ají
Curious Coffee
$29.50

Colombia Marlon Bolaños Washed Bourbon Aji
Huila, Colombia Washed Bourbon Aji
Helm
$18.50

Colombia - Los Chorros: Washed, Bourbon Aji
Colombia Washed Bourbon Aji
3fe Coffee
$19.91

Colombia Gerson Mora Bourbon Aji Farmlevel Reserve
Colombia Washed Bourbon Aji
Verve Coffee Roasters
$38.00

Colombia | Finca El Mirador | Washed Bourbon Aji
Colombia Washed Bourbon Aji
Newav Coffee
$22.00
Description
Roast Level: Light We taste: Aromatic, floral, berries, spicy, sugar cane High in the hills of Palestina, Huila at 1,400-1,450 masl, Jefferson Adrián Imbachi Samboní tends a three-hectare farm called El Mirador. His parents and grandparents dedicated their lives to coffee, and he continues that legacy through a newer lens, combining inherited knowledge with study in terroir, soil biology, and regenerative practice and applying that understanding to varietal selection, nutrition, and processing. On the farm he preserves native forest and interplants fruit trees to support a more biodiverse landscape. For this washed lot, cherries undergo 36 hours of cherry oxidation followed by 70 hours of submerged fermentation after depulping, then dry traditionally for 12-15 days. Each harvest is a chance for Jefferson to refine technique and push quality forward. El Mirador may be small, but its vision rooted in knowledge, tradition, and care signals a promising future. Variety: Bourbon Aji Process: Washed Region: Palestina, Huila Elevation: 1400-1450m
About Bean & Bean Coffee Roasters
- Location
- New York, United States
- Region
- North America
More from Bean & Bean Coffee Roasters

Pepe Ecuador Soledad Sidra Washed
$35.00

Ethiopia Sidamo
$23.00

Sítio da Torre Red Obata Washed
$22.00

Ethiopia Guji Yabitu Koba Washed
$25.00

Panama Finca Lerida Catuai Honey
$27.00
![Minas Gerais Yellow Catucai [Score: 92.3]](https://cdn.shopify.com/s/files/1/0052/2420/2309/files/MINASGERAISYELLOWCATUCAI10.9.png?v=1783510827)
Minas Gerais Yellow Catucai [Score: 92.3]
$28.00