
Bell Lane Coffee
Heron Carvalho Jr.
Heron Carvalho Jr. is a Brazil, Natural, Bourbon coffee from Bell Lane Coffee.
In stock 30+ days
Available Sizes▾
- 250g — $17.00 ($6.80/100g)
- 250g — $17.00 ($6.80/100g)
- 250g — $17.00 ($6.80/100g)
- 250g — $17.00 ($6.80/100g)
- 250g — $17.00 ($6.80/100g)
- 250g — $17.00 ($6.80/100g)
- 250g — $17.00 ($6.80/100g)
- 1000g — $43.00 ($4.30/100g)
- 1000g — $43.00 ($4.30/100g)
- 1000g — $43.00 ($4.30/100g)
- 1000g — $43.00 ($4.30/100g)
- 1000g — $43.00 ($4.30/100g)
- 1000g — $43.00 ($4.30/100g)
- 1000g — $43.00 ($4.30/100g)

Heron Carvalho Jr.
Heron Carvalho Jr. is a Brazil, Natural, Bourbon coffee from Bell Lane Coffee.
In stock 30+ days
Available Sizes
- 250g — $17.00 ($6.80/100g)
- 250g — $17.00 ($6.80/100g)
- 250g — $17.00 ($6.80/100g)
- 250g — $17.00 ($6.80/100g)
- 250g — $17.00 ($6.80/100g)
- 250g — $17.00 ($6.80/100g)
- 250g — $17.00 ($6.80/100g)
- 1000g — $43.00 ($4.30/100g)
- 1000g — $43.00 ($4.30/100g)
- 1000g — $43.00 ($4.30/100g)
- 1000g — $43.00 ($4.30/100g)
- 1000g — $43.00 ($4.30/100g)
- 1000g — $43.00 ($4.30/100g)
- 1000g — $43.00 ($4.30/100g)
Similar coffees to this Brazil Natural Bourbon

Circles
Mantiqueira de Minas, Brazil Natural Yellow Bourbon
Round Hill Roastery
$14.59

Brazil
Minas Gerais Natural Red Bourbon, Yellow & Red Catuai
Rum Baba Coffeeroasters
$10.73

Brazil Bourbon Natural
Brazil Natural Bourbon
Sparrow Coffee
$21.50

Brazil - Santa Ines
Carmo de Minas Natural Yellow Bourbon
Archers Coffee
$11.44

Baixadão
Baixadão, Mantiqueira De Minas, Brazil Natural Yellow Bourbon
Red Bank Coffee Roasters
$15.92

Brazil - Fazenda IP
Carmo de Minas Natural Yellow Bourbon
Archers Coffee
$11.44
Description
Region: Campos Altos Collective: Canta Galo Altitude: 1550-1700 masl Tasting notes: Cacao, Dried Fruit, Lemon, Chocolate Our relationship with Heron began with a blind cupping in 2020 and has grown into a long-lasting partnership built on trust, quality, and shared values.














