
Bird Rock Coffee Roasters
Villa Loyola
Villa Loyola is a Carbonic Natural, Colombia, Caturra coffee from Bird Rock Coffee Roasters.
See listing at Bird Rock Coffee RoastersDetails
- Process
- Carbonic Natural
- Variety
- Colombia, Caturra
Available Sizes▾
- 283g — $26.00 ($9.19/100g)
- 907g — $66.56 ($7.34/100g)
- 2267g — $145.60 ($6.42/100g)

Villa Loyola
Villa Loyola is a Carbonic Natural, Colombia, Caturra coffee from Bird Rock Coffee Roasters.
Details
- Process
- Carbonic Natural
- Variety
- Colombia, Caturra
Available Sizes
- 283g — $26.00 ($9.19/100g)
- 907g — $66.56 ($7.34/100g)
- 2267g — $145.60 ($6.42/100g)
Similar coffees to this Carbonic Natural Colombia, Caturra

Reforest Project Natural
Colombia Natural Caturra
MoonGoat
$26.00

Colombia - Finca El Porvenir Omni/Espresso 250g
Palestina, Huila – Colombia 36 - 48 h wet fermentation, dried on raised beds Caturra
Koppi Roasters
$26.00

COLOMBIA CATURRA NATURAL FINCA EL PARASIO
Colombia Natural Caturra
Luminous Coffee
$26.00

Finca el Porvenir, Caturra
Palestina, Huila Washed Caturra
Dayglow Coffee
$31.20
Description
Under the leadership of Padre José Alejandro Aguilar Posada and farm manager Alejandra Giraldo, Finca Villa Loyola has converted from conventional agriculture to organic practices with a commitment to sustainability that's evident across its operations. Resident animals and micro-organisms are used to improve compost and soil; rainwater is collected for an advanced irrigation system; infrastructure has been constructed with renewable bamboo grown on the farm; and much more. The farm's new wet mill allows for greater control and consistency in coffee processing, with equipment for pre-classification of coffee cherries, depulping, fermentation, and washing. The roof of the wet mill collects rainwater that is then stored in an underground tank to be further used to move and process the coffee cherry. During processing the water is recirculated, and at the end of the process the wastewater is redirected to a treatment reservoir.
About Bird Rock Coffee Roasters
- Location
- California, United States
- Region
- North America
More from Bird Rock Coffee Roasters

Tiger
$23.00

Hacienda La Papaya: Typica Washed
$29.00

Lima Decaf
$23.00

La Avila SL28
$23.00

Inga Mystique
$22.00

Miraflores | Pink Bourbon
$37.00