
Luminous Coffee
COLOMBIA CATURRA NATURAL FINCA EL PARASIO
COLOMBIA CATURRA NATURAL FINCA EL PARASIO is a Colombia, Natural, Caturra coffee from Luminous Coffee.
In stock since:
Available Sizes▾
- 200g — $27.00 ($13.50/100g)
- 200g — $26.00 ($13.00/100g)

COLOMBIA CATURRA NATURAL FINCA EL PARASIO
COLOMBIA CATURRA NATURAL FINCA EL PARASIO is a Colombia, Natural, Caturra coffee from Luminous Coffee.
In stock since:
Available Sizes
- 200g — $27.00 ($13.50/100g)
- 200g — $26.00 ($13.00/100g)
Similar coffees to this Colombia Natural Caturra
Description
Jose Gomez in Buesaco, Nariño, Colombia, where the coffee is grown at 1,950 meters above sea level. Ripe cherries are selectively hand-picked before undergoing a 160-hour whole-cherry anaerobic fermentation in sealed plastic tanks, with temperature, pH, and CO₂ carefully monitored throughout the process. After fermentation, the cherries are sorted through a flotation system and then sun-dried slowly for approximately 34 days.
More from Luminous Coffee

Colombia Gesha Natural Los Angeles
$34.00

Colombia Gesha Anaerobic Washed
$34.00

Mexico Yellow Caturra Natural 140hr IMPERIAL JADE Lot 61
$37.00

COLOMBIA GESHA WASHED EL SALADO
$35.00

Mexico Yellow Caturra Natural 240hr Lot 44
$37.00

Mexico COSTA RICA 95 Natural 140hr IMPERIAL JADE Lot 22
$41.00


