
Black & White
Sugarcane Decaf
Sugarcane Decaf is a GUJI, ETHIOPIA, Natural, then EA Decaffeination coffee from Black & White.
In stock 30+ days
Details
- Origin
- GUJI, ETHIOPIA
- Process
- Natural, then EA Decaffeination
Available Sizes▾
- 340g — $21.00 ($6.18/100g)
- 907g — $50.00 ($5.51/100g)
- 2267g — $112.00 ($4.94/100g)

Sugarcane Decaf
Sugarcane Decaf is a GUJI, ETHIOPIA, Natural, then EA Decaffeination coffee from Black & White.
In stock 30+ days
Details
- Origin
- GUJI, ETHIOPIA
- Process
- Natural, then EA Decaffeination
Available Sizes
- 340g — $21.00 ($6.18/100g)
- 907g — $50.00 ($5.51/100g)
- 2267g — $112.00 ($4.94/100g)
Similar coffees to this GUJI, ETHIOPIA Natural, then EA Decaffeination

EA Decaf - Syoum Family - Guji Natural
Ethiopia Natural
Paso Paso
$13.41

Decaf Ethiopia Natural Suke Quto
Guji Zone Natural
Kuma Coffee
$25.00

Decaf EA Ethiopia
Guji, Ethiopia EA Sugarcane Decaffeinated Landrace
Ceremony Coffee Roasters
$22.50

Decaf Ethiopia Sidamo
Ethiopia Natural, sundried on raised beds
Talking Crow Coffee Roasters
$23.00

DECAF - Always Sleepy 5LB
Cauca, Tolima, Antioquia and Eje Cafetero Fully Washed, Sugarcane EA Various
Thom Bargen
$125.00

Colombia | EA Decaf
Colombia Sugarcane Castillo, Caturra, Colombia
Quills Coffee
$21.00
Description
ROAST | MEDIUM DARK ORIGIN | GUJI, ETHIOPIA NOTES | CARAMEL, MILK CHOCOLATE, BALANCED The Sugarcane Decaffeination process is a natural process that not only maintains the integrity of the coffee flavor while allowing for greater transparency and efficiency. These coffees are grown, processed, dried, and decaffeinated all within a relatively small area within the producing country. This keeps transportation and taxation costs lower as the coffee does't have to move in and out of multiple countries. Processing: Colombian Sugar Cane process more technically known as EA has dramatically changed the landscape of decaf coffee within the specialty market. These coffees offer greater transparency, faster turn arounds, and most importantly improved flavor complexity. Since Colombia is vertically integrated having the decaffeination plant in country it saves time, and ensures that coffees arrive fresher to us and therefore our customers. For the last 2 years, we have worked with our exporting partners to source year-round amazing Sugarcane Process decaffeinated coffees. We are proud of the quality of decaf coffees, the cup speaks for itself. Origin | Guji, Ethiopia Process | Natural, then EA Decaffeination Elevation | 2000 masl













