BeanHoard
Want to help support this project? Ko-Fi tips are welcome!
Colombia | EA Decaf
USA|Quills Coffee

Quills Coffee

$21.00340gIn Stock

Colombia | EA Decaf

Colombia | EA Decaf is a Colombia, Sugarcane, Castillo, Caturra, Colombia coffee from Quills Coffee.

In stock 30+ days

Buy from Quills Coffee

Details

Origin
Colombia
Process
Sugarcane
Variety
Castillo, Caturra, Colombia
Available Sizes▾
  • 340g — $21.00 ($6.18/100g)
  • 907g — $58.00 ($6.39/100g)
  • 2267g — $110.00 ($4.85/100g)

Similar coffees to this Colombia Sugarcane Castillo, Caturra, Colombia

Description

The Sugarcane Process gets its name because ethyl acetate, or EA, is derived from fermented sugarcane. Ethyl acetate is a naturally occurring ester (present in bananas and also as a by-product of fermented sugars) that is used as a solvent to bond with and gently remove caffeine from green coffee.  First, the coffee is sorted and steamed for 30 minutes under low pressure in order to open the coffee seeds’ pores and prepare them for decaffeination. The coffee is placed in a solution of both water and ethyl acetate, where the E.A. will begin to bond with the salts of chlorogenic acids inside the seeds. The tank will be drained and re-filled over the course of eight hours until caffeine is no longer detected. The coffee beans are then dried and polished before being sent to us for roasting. We taste: milk chocolate, hazelnut, & red apple Country: Colombia Region: Huila Community: Variety: Castillo, Caturra, Colombia Process: Sugarcane Elevation: 1,400 - 2,000 Meters Above Sea Level (MASL)

About Quills Coffee

Location
Kentucky, United States
Region
North America
Visit Quills Coffee →