
Bloom Coffee Roasters
Pulney Coffee (Washed) - Pulney Hills - Medium Roast
Pulney Coffee (Washed) - Pulney Hills - Medium Roast is a Laks Farm, Pachalur Village, Pulney Hills, India, Washed, Chandragiri and SL9 coffee from Bloom Coffee Roasters.
In stock 30+ days
Details
- Origin
- Laks Farm, Pachalur Village, Pulney Hills, India
- Process
- Washed
- Variety
- Chandragiri and SL9
- Producer
- Mr. H.R. Iyer
Available Sizes▾
- 250g — $7.03 ($2.81/100g)
- 1000g — $21.88 ($2.19/100g)

Pulney Coffee (Washed) - Pulney Hills - Medium Roast
Pulney Coffee (Washed) - Pulney Hills - Medium Roast is a Laks Farm, Pachalur Village, Pulney Hills, India, Washed, Chandragiri and SL9 coffee from Bloom Coffee Roasters.
In stock 30+ days
Details
- Origin
- Laks Farm, Pachalur Village, Pulney Hills, India
- Process
- Washed
- Variety
- Chandragiri and SL9
- Producer
- Mr. H.R. Iyer
Available Sizes
- 250g — $7.03 ($2.81/100g)
- 1000g — $21.88 ($2.19/100g)
Similar coffees to this Laks Farm, Pachalur Village, Pulney Hills, India Washed Chandragiri and SL9

Melkodige Estate
India Washed SL 795
Corridor Seven Coffee Roasters
$7.83

Yercaud
Yercaud, Tamil Nadu Washed S795
Varta Coffee
$16.00

India - Kerehaklu - Coffee Blossom Washed - Lot J
India Coffee Blossom Washed Selection 9
Brandywine Coffee Roasters
$29.00

Tribal farms from Koraput, Odisii Coffee
India Naturals Chandragiri & SLN 9
Corridor Seven Coffee Roasters
$10.64

Yele
Karnataka, India Honey Chandragiri
Varta Coffee
$18.00

India Chikmagalur Ratnagiri Washed
India Washed Catuai Caturra
Driftaway Coffee
$16.00
Description
Farm: Laks Farm, Pachalur Village Planter: Mr. H.R. Iyer Elevation: 4920 ft. Variety: Chandragiri and SL9 Processing: Washed Roast: Medium Tasting notes: Citrus Fruits, Cherries, and Nuts Originating from one of the highest growing regions in Tamil Nadu, these coffees are dense and have a beautiful aftertaste because of the high growing Region. The Laks farm is completely organic and devoid of any chemical pesticides and fertilisers. The coffees are intercropped with oranges, cardamom, pepper and banana. The beans of the highest brix are identified (colour coded bands are given to workers at the estate to pick the cherries). They are sorted for defects twice before using the penagos washer + pulper. Floats are removed and the coffee beans with little bit of mucilage are dried on raised beds. They are exposed to the morning sun for the first two days and then completely dried in shade for a period of 20-25 days. Mr. Iyer is without doubt one of the sweetest and most earnest people we have encountered in coffee and with passion and efforts of Viggnesh in processing, this coffee was one of the best washed coffees we tasted this year! This medium roast has sweet notes of Cherry, and Nuts with a mild Citrus Acidity, and works really well both black and with milk, as a filter or an an espresso!
About Bloom Coffee Roasters
- Location
- Haryana, India
- Region
- Asia/Pacific
- Currency
- INR
More from Bloom Coffee Roasters

Biccode Estate - Naturals - Hassan - Medium Roast
$8.86

Venkids Valley Estate - Yellow Honey - Coorg - Light Roast
$9.12

Uchangi Estate - Naturals - Sakleshpur - Light Roast
$7.81

Meera - Medium Light Roast
$7.29

Orchadale Estate - Naturals - Yercaud - Light Roast
$9.90

Moganad Estate - Black Honey - Yercaud - Light Roast
$9.38






