
Corridor Seven Coffee Roasters
Ratnagiri Estate Washed Process
Ratnagiri Estate Washed Process is a India, Washed, Catuai coffee from Corridor Seven Coffee Roasters.
In stock since:
Available Sizes▾
- 250g — $7.97 ($3.19/100g)
- 500g — $14.79 ($2.96/100g)
- 1000g — $26.67 ($2.67/100g)

Ratnagiri Estate Washed Process
Ratnagiri Estate Washed Process is a India, Washed, Catuai coffee from Corridor Seven Coffee Roasters.
In stock since:
Available Sizes
- 250g — $7.97 ($3.19/100g)
- 500g — $14.79 ($2.96/100g)
- 1000g — $26.67 ($2.67/100g)
Similar coffees to this India Washed Catuai

India Chikmagalur Ratnagiri Washed
India Washed Catuai Caturra
Driftaway Coffee
$16.00

Accredible Private label - India Ratnagiri Washed
India Washed Catuai Caturra
Driftaway Coffee
$14.00

Ratnagiri Estate
Bababudangiri, Western Ghats Anaerobic Natural Cauvery
Origin Roasting
$17.69

India, Pearl Mountain
India, Chikmagalur, India Washed Catuai
Methodical Coffee
$25.25

Ratnagiri Estate, India
Karnataka, Chikmagalur, India Honey Catuai
Seven Seeds Coffee Roasters
$21.77

Ratnagiri Estate Lab
India - Bababudangiri (Western Ghats) Carbonic Maceration - Raised Beds Hemavathi
Gardelli Specialty Coffees
$26.17
Description
Tastes Like - Plum, Brown Sugar and Green Apple's Dryness || Roasting Profile - Espresso ( Medium Roast ) || Varietal - Catuai || Altitude - 1350MASL || Process - Washed || Harvest Year - 2025 || 100% Arabica This process has made this bean complex yet smooth on the palate. The drying on raised beds has ensured that this coffee receives even drying. We loved both the espresso ( a lungo / long shot) and also a pourover + inverted aeropress.
About Corridor Seven Coffee Roasters
- Location
- Maharashtra, India
- Region
- Asia/Pacific
- Currency
- INR
More from Corridor Seven Coffee Roasters

Salawara Estate - Mosto Honey Sun Dried
$9.79

Tribal farms from Koraput, Odisii Coffee
$10.63

Melkodige Estate
$7.81

Decaf
$13.34

Ratnagiri Peaberry
$7.29

Basankhan Estate
$7.19





