
Corridor Seven Coffee Roasters
Ratnagiri Peaberry
Ratnagiri Peaberry is a India, Washed, Peaberry coffee from Corridor Seven Coffee Roasters.
In stock since:
Available Sizes▾
- 250g — $7.29 ($2.92/100g)
- 500g — $13.54 ($2.71/100g)
- 1000g — $24.80 ($2.48/100g)

Ratnagiri Peaberry
Ratnagiri Peaberry is a India, Washed, Peaberry coffee from Corridor Seven Coffee Roasters.
In stock since:
Available Sizes
- 250g — $7.29 ($2.92/100g)
- 500g — $13.54 ($2.71/100g)
- 1000g — $24.80 ($2.48/100g)
Similar coffees to this India Washed Peaberry

Ratnagiri Estate Lab
India - Bababudangiri (Western Ghats) Carbonic Maceration - Raised Beds Hemavathi
Gardelli Specialty Coffees
$26.17

Ratnagiri Estate
Bababudangiri, Western Ghats Anaerobic Natural Cauvery
Origin Roasting
$17.69

India, Pearl Mountain
India, Chikmagalur, India Washed Catuai
Methodical Coffee
$25.25

Gondo Peaberry
Muranga, Central Highlands, Kenya Washed SL 28, SL34, Ruiru11 and Batian
Roasticious
$22.84

Takesi Peaberry
Finca Takesi Washed Peaberry Gesha
Dayglow Coffee
$64.00

Kii PB, Kenya - Espresso
Kirinyaga Fully Washed SL28, SL34, Ruiru 11, Batian
Father Carpenter
$20.71
Description
Tastes Like - Marzipan, Sweet biscuit & Creamy mouthfeel Roasting Profile - Espresso profile (Medium Roast) Process - Washed Varietal - Peaberry Altitude - 1350 MASL Producer Name - Mr. Ashok Patre Harvest Year - 2026 Coffee Producers Note - Sourced from Ratnagiri Estate in the lush hills of Chikkamagaluru, this Peaberry lot showcases the estate's commitment to meticulous cultivation and innovative processing. Naturally occurring peaberries are carefully separated to highlight their concentrated flavour, resulting in a vibrant and expressive cup. Roasters Note - This roast is designed to bring out the sweetness, clarity, and lively acidity that make Ratnagiri Peaberry distinctive. Expect a balanced cup with layered fruit notes, a silky body, and a clean, lingering finish that shines across both filter and espresso.
About Corridor Seven Coffee Roasters
- Location
- Maharashtra, India
- Region
- Asia/Pacific
- Currency
- INR
More from Corridor Seven Coffee Roasters

Salawara Estate - Mosto Honey Sun Dried
$9.79

Tribal farms from Koraput, Odisii Coffee
$10.63

Melkodige Estate
$7.81

Decaf
$13.34

Basankhan Estate
$7.19

Baarbara Estate Washed Process
$7.19





