BeanHoard
Want to help support this project? Ko-Fi tips are welcome!

Bloom Coffee Roasters

Bloom Coffee Roasters is a specialty coffee roaster based in Haryana, India. BeanHoard tracks current coffees, new releases, and sold-out listings from Bloom Coffee Roasters.

Top origins
India
Common processes
Washed, Naturals, Yellow Honey
New in last 30 days
0 (10/mo avg)
Newest arrival
2026-08-24
Latest restock
2026-09-10

3 coffees in stock (30 total) — page 1 of 1

Coffees sold by other shops, not just roaster-direct

Updated

Pulney Coffee (Washed) - Pulney Hills - Medium Roast
India|Bloom Coffee Roasters

$7.03 · 250g · $2.81/100g

2 sizes
  • 250g — $7.03 ($2.81/100g)
  • 1000g — $21.88 ($2.19/100g)

Details

Origin
Laks Farm, Pachalur Village, Pulney Hills, India
Process
Washed
Variety
Chandragiri and SL9
Producer
Mr. H.R. Iyer
Kerehaklu Estate - Blossom Culture Washed - Chikmagalur - Light Roast
India|Bloom Coffee Roasters

$10.42 · 250g · $4.17/100g

Details

Origin
Kerehaklu Estate, Chikmagalur, India
Process
Blossom Culture Washed
Variety
SL9
Producer
Ajoy and Pranoy Thipaiah
Satchmo - Dark Roast
India|Bloom Coffee Roasters

$6.25 · 250g · $2.50/100g

2 sizes
  • 250g — $6.25 ($2.50/100g)
  • 1000g — $20.00 ($2.00/100g)

Details

Origin
India
Process
Washed
Variety
SL6 & SL9