BeanHoard
Want to help support this project? Ko-Fi tips are welcome!

SL9 Variety Coffee

An overview of every coffee BeanHoard is tracking grown from the SL9 variety.

16 in stock11 roasters11/mo avg

Variety

SL9

16 coffees

Price / 100g

$2.72 – $44.28

median $13.85 · 16 lots

Top origins

Peru, India

Top processes

Washed, Honey

Last updated 2026-09-29

14 SL9 variety coffees — page 1 of 1

Coffees sold by other shops, not just roaster-direct

Updated

Pulney Coffee (Washed) - Pulney Hills - Medium Roast
India|Bloom Coffee Roasters

$7.03 · 250g · $2.81/100g

2 sizes
  • 250g — $7.03 ($2.81/100g)
  • 1000g — $21.88 ($2.19/100g)

Details

Origin
Laks Farm, Pachalur Village, Pulney Hills, India
Process
Washed
Variety
Chandragiri and SL9
Producer
Mr. H.R. Iyer
Cirilo Andarapino [SL9 Geisha Inca Honey] Perù
Italy|GA.PE

$20.00 · 100g · $20.00/100g

Details

Origin
Incahuasi, Perù
Process
Honey
Variety
SL9 (Geisha Inca)
Producer
Cirilo Andarapino
Alejandrina Maytan - Peru
USA|Tandem Coffee Roasters

$29.00 · 226g · $12.83/100g

8 sizes
  • 226g — $29.00 ($12.83/100g)
  • 226g — $30.00 ($13.27/100g)
  • 340g — $41.00 ($12.06/100g)
  • 340g — $42.00 ($12.35/100g)
  • 907g — $93.00 ($10.25/100g)
  • 907g — $94.00 ($10.36/100g)
  • 2267g — $205.00 ($9.04/100g)
  • 2267g — $206.00 ($9.09/100g)

Details

Origin
Peru
Process
Washed
Variety
SL-9
René Ccesa Geisha / Washed / Peru / 100g
Norway|Fuglen Oslo

$17.88 · 100g · $17.88/100g

Details

Origin
Peru
Process
Washed
Variety
SL9, Geisha, & Inca
Producer
René Ccasa
Hugo Pareja [SL9]
Germany|Rozali Coffee

$9.00 · 15g · $60.00/100g

2 sizes
  • 15g — $9.00 ($60.00/100g)
  • 100g — $27.00 ($27.00/100g)

Details

Origin
Peru
Process
Washed
Variety
SL9 (Inca Geisha)
Producer
Hugo Pareja
Kerehaklu Estate - Blossom Culture Washed - Chikmagalur - Light Roast
India|Bloom Coffee Roasters

$10.42 · 250g · $4.17/100g

Details

Origin
Kerehaklu Estate, Chikmagalur, India
Process
Blossom Culture Washed
Variety
SL9
Producer
Ajoy and Pranoy Thipaiah
Victoria Atao, SL9, Peru - Espresso
Germany|Father Carpenter

$34.02 · 250g · $13.61/100g

2 sizes
  • 250g — $34.02 ($13.61/100g)
  • 1000g — $120.61 ($12.06/100g)

Details

Origin
Cusco, Peru
Process
Fully Washed
Variety
SL9 (Geisha Inca)
Producer
Victoria Atao
Victoria Atao, SL9, Peru - Filter
Germany|Father Carpenter

$11.26 · 30g · $37.55/100g

3 sizes
  • 30g — $11.26 ($37.55/100g)
  • 250g — $34.02 ($13.61/100g)
  • 1000g — $120.61 ($12.06/100g)

Details

Origin
Cusco, Peru
Process
Fully Washed
Variety
SL9 (Geisha Inca)
Producer
Victoria Atao
Satchmo - Dark Roast
India|Bloom Coffee Roasters

$6.25 · 250g · $2.50/100g

2 sizes
  • 250g — $6.25 ($2.50/100g)
  • 1000g — $20.00 ($2.00/100g)

Details

Origin
India
Process
Washed
Variety
SL6 & SL9
Feliciano Huayllas, SL9, Peru - Espresso
Germany|Father Carpenter

$34.02 · 250g · $13.61/100g

2 sizes
  • 250g — $34.02 ($13.61/100g)
  • 1000g — $117.19 ($11.72/100g)

Details

Origin
Peru
Process
Washed. Dry Honey Ferment for 32 Hours
Variety
SL9 / Geisha Inca
Feliciano Huayllas, SL9, Peru - Filter
Germany|Father Carpenter

$34.02 · 250g · $13.61/100g

2 sizes
  • 250g — $34.02 ($13.61/100g)
  • 1000g — $117.19 ($11.72/100g)

Details

Origin
Peru
Process
Washed. Dry Honey Ferment for 32 Hours
Variety
SL9 / Geisha Inca
India - Merthi Mountain
Norway|Solberg & Hansen

$14.54 · 250g · $5.82/100g

Details

Origin
India, Chikmagalur, Karnataka
Process
Washed
Variety
SL9
Producer
Mammen Mappillai
Perú - Alina Milagros
Spain|Hola Coffee

$28.44 · 100g · $28.44/100g

Details

Origin
Perú, Cusco
Process
Lavado
Variety
SL9
Producer
Alina Milagros Solano Huaylla
Chavez Estate Lot #3 - Jhenrri Chavez - Washed SL9 - Peru
USA|Moonwake

$32.00 · 227g · $14.10/100g

2 sizes
  • 227g — $32.00 ($14.10/100g)
  • 1000g — $120.00 ($12.00/100g)

Details

Origin
Hatumpampa, Inkawasi, Peru
Process
Washed
Variety
SL9
Producer
Jhenrri Chavez, Chavez Estate