
Coffea Circulor
ETHIOPIA Alo Bembe Natural NX
ETHIOPIA Alo Bembe Natural NX is a Ethiopia, Natural coffee from Coffea Circulor.
In stock since:
Available Sizes▾
- 250g — $28.44 ($11.38/100g)
- 1000g — $109.23 ($10.92/100g)

ETHIOPIA Alo Bembe Natural NX
ETHIOPIA Alo Bembe Natural NX is a Ethiopia, Natural coffee from Coffea Circulor.
In stock since:
Available Sizes
- 250g — $28.44 ($11.38/100g)
- 1000g — $109.23 ($10.92/100g)
Similar coffees to this Ethiopia Natural

Ethiopia Alaka Natural
Ethiopia Natural
Intelligentsia Coffee
$26.00

Akililu Gobena
Yirgacheffe, Ethiopia natural 74112 & 74110
Shokunin Coffee
$15.93

Ethiopia Alo Coffee-Godicho 74112&74158 Natural
Ethiopia Natural 74112&74158
GOÛT & CO
$1.53

kebede wako
Äthiopien, Yirgacheffe Natural Kurume, Wolisho, JARC
Neues Schwarz
$14.68

kebede wako
Äthiopien, Yirgacheffe Natural Kurume, Wolisho, JARC
Neues Schwarz
$14.68

Ethiopia Hure Natural
Ethiopia - Sidama, Arbegona Natural 74158
Momos Coffee
$16.00
Description
Coffea Circulor Ethiopia Konijo Natural NX The soils in the southern and western parts of the coffee-growing regions of Ethiopia are of volcanic origin, with a high nutrient-holding capacity for clay minerals. Yirgacheffe is part of the Sidama in southern Ethiopia. Because its exquisite coffees are so pronounced, it is has been divided into its own micro-region. The conditions for growing coffee is governed by fertile soil and high elevation.
More from Coffea Circulor

COSTA RICA Volcan Natural NX
$20.48

YEMEN Waya Carbonic Maceration CMX
$13.65

ECUADOR Finca Soledad Pepe Synergy Geisha Washed WX
$17.07

PANAMA Savage Coffees Iridescence Geisha Carbonic Macerated Washed
$13.65

Nicaragua Peralta Washed WX (Espresso)
$17.07

COLOMBIA Medina Washed WX
$19.34
