
Coffea Circulor
PERU Carima Catuai Washed WX
PERU Carima Catuai Washed WX is a Peru, Washed, Catuai coffee from Coffea Circulor.
In stock since:
Available Sizes▾
- 250g — $19.34 ($7.74/100g)
- 1000g — $75.09 ($7.51/100g)

PERU Carima Catuai Washed WX
PERU Carima Catuai Washed WX is a Peru, Washed, Catuai coffee from Coffea Circulor.
In stock since:
Available Sizes
- 250g — $19.34 ($7.74/100g)
- 1000g — $75.09 ($7.51/100g)
Similar coffees to this Peru Washed Catuai

Sergio Julcarima
Peru Washed Caturra & Catuai
Bonanza Coffee
$21.05

Churupampa
Finca Churupampa, Chirinos, Cajamarca, Peru Washed Caturra, Pache, Catimor
Red Bank Coffee Roasters
$15.92

Peru San Ignacio Espresso
Peru - Nueva Alianza, San Ignacio, Cajamarca Washed Catimor, Geisha & Marshell
49th Parallel Coffee Roasters
$15.00
Description
PERU Agosto Geisha Washed WX Located in the lush Sandia province of Peru 's Puno region, San Pedro de Putina Punco is part of the famed Tambopata coffee zone, specifically the Alto Arco Punco sector. This remote and biodiverse area is known for its abundant waterfalls, deep river canyons, and the presence of nocturnal wildlife such as the guácharo (oilbird). The region has a long history of coffee cultivation, and its producers are primarily Aymara-speaking communities who maintain deep cultural ties to the land. The unique combination of high altitude, rich soils, and preserved ecosystems contributes to coffees with remarkable clarity and complexity.
More from Coffea Circulor

COSTA RICA Volcan Natural NX
$20.48

ETHIOPIA Alo Bembe Natural NX
$28.44

YEMEN Waya Carbonic Maceration CMX
$13.65

ECUADOR Finca Soledad Pepe Synergy Geisha Washed WX
$17.07

PANAMA Savage Coffees Iridescence Geisha Carbonic Macerated Washed
$13.65

Nicaragua Peralta Washed WX (Espresso)
$17.07