
Coffee Bros.
Medium Roast Coffee
Medium Roast Coffee is a Ethiopia, Brazil, Ethiopian Heirloom, Red Catuai, Yellow Catuai coffee from Coffee Bros..
In stock 30+ days
Details
- Origin
- Ethiopia, Brazil
- Variety
- Ethiopian Heirloom, Red Catuai, Yellow Catuai
Available Sizes▾
- 170g — $9.79 ($5.76/100g)
- 340g — $18.99 ($5.59/100g)
- 907g — $49.60 ($5.47/100g)
- 2267g — $117.48 ($5.18/100g)

Medium Roast Coffee
Medium Roast Coffee is a Ethiopia, Brazil, Ethiopian Heirloom, Red Catuai, Yellow Catuai coffee from Coffee Bros..
In stock 30+ days
Details
- Origin
- Ethiopia, Brazil
- Variety
- Ethiopian Heirloom, Red Catuai, Yellow Catuai
Available Sizes
- 170g — $9.79 ($5.76/100g)
- 340g — $18.99 ($5.59/100g)
- 907g — $49.60 ($5.47/100g)
- 2267g — $117.48 ($5.18/100g)
Similar coffees across all roasters

Benchmark
Archers Coffee
$12.25

GOOD BROTHERS ESPRESSO BLEND ROASTED
Washed
Good Brothers Coffee
$9.99
012 Rudder Blend—Medium
Ethiopia Natural
Philocoffea
$12.00

En Masse
Metric Coffee
$20.00

619 Special Blend
Prairie Lily
$17.65

Medium-Dark Roasted Ethiopia Guji Wate / Natural
Ethiopia - Guji Wate Natural
Simple Kaffa
$18.75
Description
Brown sugar, red fruit, and hazelnut. Next Roast Dates: (all coffee sent will be within 5 days of roast date) Roasts Weekly -- ROUND AND BALANCED: For those looking for a middle-of-the-road coffee that hits on all of the traditional flavors and makes a great drip, this one's for you! ARABICA COFFEE: Our blends are made from 100% Arabica coffee beans. FLAVOR FIRST: We source all our coffee to achieve specific taste notes. Our Medium Roasted Coffee tastes of Brown Sugar, Red Fruit (Strawberry), and Hazelnut with a balanced and round body. FRESHLY ROASTED: We roast our coffee immediately after an order to ensure we lock in flavors and maximize freshness. pH LEVEL: 4.90 - brewed hot
More from Coffee Bros.

Ember | Seasonal Espresso | Medium Roast | Washed Anaerobic
$12.00

Costa Rican | Las Lajas | Natural
$13.40

Espresso Roast Coffee
$10.29

Dark Espresso Roast Coffee
$10.29

Cold Brew Coffee Blend
$8.75

Kenya AA | Kirinyaga | Washed
$13.40





