Philocoffea
012 Rudder Blend—Medium
012 Rudder Blend—Medium is a Ethiopia, Natural coffee from Philocoffea.
In stock 30+ days
Available Sizes▾
- 200g — $12.00 ($6.00/100g)
- 500g — $23.00 ($4.60/100g)
- 1000g — $46.00 ($4.60/100g)
012 Rudder Blend—Medium
012 Rudder Blend—Medium is a Ethiopia, Natural coffee from Philocoffea.
In stock 30+ days
Available Sizes
- 200g — $12.00 ($6.00/100g)
- 500g — $23.00 ($4.60/100g)
- 1000g — $46.00 ($4.60/100g)
Similar coffees across all roasters

Medium Roast Coffee
Ethiopia, Brazil Ethiopian Heirloom, Red Catuai, Yellow Catuai
Coffee Bros.
$9.79

The OG (aka Jeff)
Huila, Colombia | Guji, Ethiopia Washed & Natural – Classic & Complex
Modcup Coffee
$22.50

Cold Brew Coffee Blend
Ethiopia, Brazil Natural Ethiopian Heirloom, Red Catuai, Yellow Catuai
Coffee Bros.
$8.75

S.O. Blend
Colombia, Brazil, & Ethiopia Washed & Natural Regionally Dependent
Coava Coffee Roasters
$20.00

Ethiopia Guji
Guji Washed Heirloom
Kuma Coffee
$19.50

Yellow Blend
Rum Baba Coffeeroasters
$12.17
Description
These coffee beans offer a well-balanced and firm taste with natural sweetness and pleasant acidity. A blend of beans from Ethiopia, Colombia, and Guatemala, this coffee's colorful sweetness will increase as it cools. Rather than drinking it all while it's still warm, we recommend taking your time to enjoy the flavor of the coffee as it slowly evolves.This blend reflects my (Kasuya's) preferences as a roaster. Instead of treating it with reverence and saving it for special occasions, we intend this blend to be enjoyed as part of your daily life.Of course, we are happy if you drink it thoughtfully, but we also hope you can relax and enjoy it in a casual mood. *When you check out, please be sure to enter your full name (not your initials) so that your purchase can be delivered without issues.
More from Philocoffea

438 Kenya Kiunyu AA
$11.00

455 Bolivia Dario Caisina Quino Caturra/Catuai
$12.00

451 Ethiopia Gera G1 Anaerobic
$12.00

-LowStock-437 Kenya Kii AA
$11.00
442 Ethiopia GEDEB GOTITI G1 Washed
$10.00

730 Panama Bambito Estate Yellow Catuai
$25.00








