
Colonna Coffee
Foundation Beans
Foundation Beans is a Gorongosa National Park, Mozambique, Eco-Pulped Natural, Latin American Varieties coffee from Colonna Coffee.
In stock 30+ days
Details
- Origin
- Gorongosa National Park, Mozambique
- Process
- Eco-Pulped Natural
- Variety
- Latin American Varieties
- Producer
- Local farmers from the area
Available Sizes▾
- 250g — $16.91 ($6.76/100g)
- 1000g — $51.73 ($5.17/100g)

Foundation Beans
Foundation Beans is a Gorongosa National Park, Mozambique, Eco-Pulped Natural, Latin American Varieties coffee from Colonna Coffee.
In stock 30+ days
Details
- Origin
- Gorongosa National Park, Mozambique
- Process
- Eco-Pulped Natural
- Variety
- Latin American Varieties
- Producer
- Local farmers from the area
Available Sizes
- 250g — $16.91 ($6.76/100g)
- 1000g — $51.73 ($5.17/100g)
Similar coffees to this Gorongosa National Park, Mozambique Eco-Pulped Natural Latin American Varieties

Costa Rica, El Renacer
Costa Rica, Chirripó, Brunca, Costa Rica Natural Java
Methodical Coffee
$36.00

Foundation
Papua New Guinea / Colombia Washed Process
Josie Coffee
$15.00

S.O. Blend
Colombia, Brazil, & Ethiopia Washed & Natural Regionally Dependent
Coava Coffee Roasters
$20.00

Costa Rica Las Lajas Natural
Costa Rica Natural
Onyx Coffee Lab
$9.50

Ecuador - Maputo - Finca Rancho Tio Emilio -Washed Microlot
Ecuador Washed
Iowa Coffee Roasters
$11.00

LA COLINA NATURAL
Chimaltenango, Guatemala Natural Caturra
The Barn
$19.80
Description
This coffee showcases a cup profile similar to a washed process—sweet and balanced with soft citrus acidity, reminiscent of good Costa Rican coffee. We have been fortunate to be involved with the Gorongosa project for over five years. The coffee programme within the National Park is one part of an ambitious effort to r












