
Colonna Coffee
SOLO
SOLO is a Cajamarca, Peru, Washed, Mundo Novo, Catimor, Caturra, Gesha, Parainema, Catuai, Icatu, Pacamara coffee from Colonna Coffee.
In stock 30+ days
Details
- Origin
- Cajamarca, Peru
- Process
- Washed
- Variety
- Mundo Novo, Catimor, Caturra, Gesha, Parainema, Catuai, Icatu, Pacamara
- Producer
- La Balsa Cooperative
Available Sizes▾
- 250g — $15.25 ($6.10/100g)
- 1000g — $46.42 ($4.64/100g)

SOLO
SOLO is a Cajamarca, Peru, Washed, Mundo Novo, Catimor, Caturra, Gesha, Parainema, Catuai, Icatu, Pacamara coffee from Colonna Coffee.
In stock 30+ days
Details
- Origin
- Cajamarca, Peru
- Process
- Washed
- Variety
- Mundo Novo, Catimor, Caturra, Gesha, Parainema, Catuai, Icatu, Pacamara
- Producer
- La Balsa Cooperative
Available Sizes
- 250g — $15.25 ($6.10/100g)
- 1000g — $46.42 ($4.64/100g)
Similar coffees to this Cajamarca, Peru Washed

Peru - Jaen & Cajamarca
Jaén and Cajamarca Washed Typica, Caturra, Mundo Novo, Catimor, Pache
SK Coffee
$22.00

Wilmer Julca
Cajamarca, Peru Washed Field Blend
Passenger
$25.75

Perú, Fidel Huancas
La Coipa, Cajamarca, Perú Washed Caturra
Methodical Coffee
$30.80

Peru Espresso
Peru - Cajamarca Washed Mundo Novo, Bourbon, Caturra, Catimor
HAYB
$8.60

Lima Coffee, Peru
Cajamarca, Peru Washed Catimor, Caturra, Bourbon & Typica
Patricia Coffee Brewers
$17.56

Jaén
Cajamarca, Peru Washed Bourbon, Caturra, Catuaí, etc.
Fábrica Coffee Roasters
$18.20
Description
SOLO is a seasonal single-origin washed coffee offering a molasses sweetness, gentle stone fruit acidity and a syrupy body that carries through to a great finish. Grown in the Cajamarca region of northern Peru, this coffee is the result of a decentralised network of small farms brought together through a cooperative mo






