
Iowa Coffee Roasters
Ecuador - Maputo - Finca Rancho Tio Emilio -Washed Microlot
Ecuador - Maputo - Finca Rancho Tio Emilio -Washed Microlot is a Ecuador, Washed coffee from Iowa Coffee Roasters.
In stock 30+ days
Available Sizes▾
- 226g — $11.00 ($4.87/100g)
- 453g — $22.00 ($4.86/100g)

Ecuador - Maputo - Finca Rancho Tio Emilio -Washed Microlot
Ecuador - Maputo - Finca Rancho Tio Emilio -Washed Microlot is a Ecuador, Washed coffee from Iowa Coffee Roasters.
In stock 30+ days
Available Sizes
- 226g — $11.00 ($4.87/100g)
- 453g — $22.00 ($4.86/100g)
Similar coffees to this Ecuador Washed

Juan Peña - Ecuador Washed Typica Mejorado
Ecuador, Saraguro Formation, Loja Washed Typica Mejorado
September
$28.00

Finca El Meridiano - Mario Hervas - Washed Typica Mejorado (Ecuador)
Ecuador Washed Typica
Nostos Coffee
$29.16

Jose Jijon
Loja, Ecuador Washed Typica Mejorado
Eight Ounce Coffee
$37.99
Description
The farms Maputo and Hakuna Matata are owned by Henry Gaibor and his wife, Verena. Even though it's relatively low altitude for Ecuador, humidity is high and a visitor often sees mist hovering over the coffee fields in the afternoons. It becomes much cooler at night, as well, and the unique combination of characteristics gives their coffees a very special quality. The Cup: Fresh green grape, fresh citrus, and floral flavors with sparkling acidity and sugary sweetness
About Iowa Coffee Roasters
- Location
- Iowa, United States
- Region
- North America
More from Iowa Coffee Roasters

El Salvador Oscar Aguilar - Finca La Vegona - Pacamara - Honey Chalate Microlot
$11.50

Colombian - Women Coffee Producers
$10.00

India - Monsooned Malabar
$10.50

Sumatra - Harimau Tiger
$10.50

Guatemala - San Pedro, Atitlan
$10.00

Kenya AA - Kichwa Tembo
$11.00