
Methodical Coffee
Perú, Fidel Huancas
Perú, Fidel Huancas is a La Coipa, Cajamarca, Perú, Washed, Caturra coffee from Methodical Coffee.
In stock 30+ days
Details
- Origin
- La Coipa, Cajamarca, Perú
- Process
- Washed
- Variety
- Caturra
- Producer
- Fidel Huancas Chinchay, El Shipal
Available Sizes▾
- 340g — $30.80 ($9.06/100g)
- 907g — $70.07 ($7.73/100g)
- 2267g — $163.05 ($7.19/100g)

Perú, Fidel Huancas
Perú, Fidel Huancas is a La Coipa, Cajamarca, Perú, Washed, Caturra coffee from Methodical Coffee.
In stock 30+ days
Details
- Origin
- La Coipa, Cajamarca, Perú
- Process
- Washed
- Variety
- Caturra
- Producer
- Fidel Huancas Chinchay, El Shipal
Available Sizes
- 340g — $30.80 ($9.06/100g)
- 907g — $70.07 ($7.73/100g)
- 2267g — $163.05 ($7.19/100g)
Similar coffees to this La Coipa, Cajamarca, Perú Washed Caturra

Cutervo
Cajamarca, Peru Washed Bourbon, Caturra, Catuaí, etc.
Fábrica Coffee Roasters
$18.20

Jaén
Cajamarca, Peru Washed Bourbon, Caturra, Catuaí, etc.
Fábrica Coffee Roasters
$18.20

Peru - Jaen & Cajamarca
Jaén and Cajamarca Washed Typica, Caturra, Mundo Novo, Catimor, Pache
SK Coffee
$22.00

Sergio Julcarima
Peru Washed Caturra & Catuai
Bonanza Coffee
$21.05

Mario Jesús - Finca Churupampa - Peru
Peru, Pariamarca, Cajamarca, Peru Fully Washed Caturra
Greater Goods Roasting
$15.00

Lima Coffee, Peru
Cajamarca, Peru Washed Catimor, Caturra, Bourbon & Typica
Patricia Coffee Brewers
$17.56
Description
This family-grown Cajamarca coffee is sweet and nutty with a hint of warm spice.
About Methodical Coffee
- Location
- South Carolina, United States
- Region
- North America






