
Corvus Coffee
Wasa Sidama
Wasa Sidama is a Wasa Station, Ethiopia, Natural, Heirloom coffee from Corvus Coffee.
In stock since:
Details
- Origin
- Wasa Station, Ethiopia
- Process
- Natural
- Variety
- Heirloom
Available Sizes▾
- 226g — $18.00 ($7.96/100g)
- 340g — $26.00 ($7.65/100g)
- 907g — $68.00 ($7.50/100g)
- 2267g — $161.00 ($7.10/100g)

Wasa Sidama
Wasa Sidama is a Wasa Station, Ethiopia, Natural, Heirloom coffee from Corvus Coffee.
In stock since:
Details
- Origin
- Wasa Station, Ethiopia
- Process
- Natural
- Variety
- Heirloom
Available Sizes
- 226g — $18.00 ($7.96/100g)
- 340g — $26.00 ($7.65/100g)
- 907g — $68.00 ($7.50/100g)
- 2267g — $161.00 ($7.10/100g)
Similar coffees to this Wasa Station, Ethiopia Natural Heirloom

Kilenso
Ethiopia Natural Heirloom
Coava Coffee Roasters
$23.00

Alemayehu Hillo Sidamo OCR
Sidamo, Ethiopia Honey Heirloom
Moving Coffee
$11.29

Ethiopia Sidamo
Ethiopia Fully Washed Ethiopian Heirloom
Bean & Bean Coffee Roasters
$23.00

Rumudamo
Sidama, Ethiopia Natural 74112 & Heirloom
Eight Ounce Coffee
$25.99

Farm: Rumudamo
Harbegona Bensa, Ethiopia Natural 74112
Eight Ounce Coffee
$27.99
Description
Natural Heirloom Wasa Station, Ethiopia Assefa and his son Kenean have spent years growing coffee in Sidama while building Wasa Station around the farmers who grow alongside them. Local farmers cultivate coffee using traditional methods, while the Wasa washing station brings processing closer to their farms, distributes free seedlings, and invests in education through a coffee processing school. When we visited, it was clear that the next generation is not simply continuing the work. They are finding ways to push it forward. This year, we get to explore one piece of that work ourselves. The same coffee was processed two ways at Wasa, giving us this natural lot and its counterpart, Wasa Honey. Taste them together and the difference between natural and honey processing becomes something you can experience in the cup. Tasting Notes: Raspberry Lemonade, Honey, Floral Aromatics Brewing Tips: Coming Soon





