
Dark Arts Coffee
DRAGON - Seasonal Espresso - Brazil
DRAGON - Seasonal Espresso - Brazil is a Brazil, Sul De Minas, Natural, Mundop Novo Mundo Novo, Icatu, Catucaí, Amarelo, Yellow Catuaí, Vermlho, Arara, Topázio, Rubi, Bourbon coffee from Dark Arts Coffee.
In stock 30+ days
Details
- Origin
- Brazil, Sul De Minas
- Process
- Natural
- Variety
- Mundop Novo Mundo Novo, Icatu, Catucaí, Amarelo, Yellow Catuaí, Vermlho, Arara, Topázio, Rubi, Bourbon
Available Sizes▾
- 100g — $7.00 ($7.00/100g)
- 250g — $15.00 ($6.00/100g)
- 1000g — $46.00 ($4.60/100g)

DRAGON - Seasonal Espresso - Brazil
DRAGON - Seasonal Espresso - Brazil is a Brazil, Sul De Minas, Natural, Mundop Novo Mundo Novo, Icatu, Catucaí, Amarelo, Yellow Catuaí, Vermlho, Arara, Topázio, Rubi, Bourbon coffee from Dark Arts Coffee.
In stock 30+ days
Details
- Origin
- Brazil, Sul De Minas
- Process
- Natural
- Variety
- Mundop Novo Mundo Novo, Icatu, Catucaí, Amarelo, Yellow Catuaí, Vermlho, Arara, Topázio, Rubi, Bourbon
Available Sizes
- 100g — $7.00 ($7.00/100g)
- 250g — $15.00 ($6.00/100g)
- 1000g — $46.00 ($4.60/100g)
Similar coffees to this Brazil, Sul De Minas Natural

Brazil Fazenda Mio Talado - Espresso
Brazil Natural Process Yellow Catucaí, Arara, Mundo Novo
Lucid Coffee Roasters
$19.89

Old School Espresso
Brazil - Cerrado Mineiro Natural Process Bourbon, Catuai, Catucai, Topázio
49th Parallel Coffee Roasters
$14.00

Casa Almeida Barreto Mundo Novo
Brazil Natural Mundo Novo
Frukt Coffee Roasters
$33.00

Santa Cruz Espresso / Natural / Brazil
Brazil Natural Arara
Fuglen Oslo
$20.83

Estrela Carvalho
Minas Gerais, Brazil Natural Topázio, Catuaí 9, Paraíso, Árara, Icatu
Fábrica Coffee Roasters
$18.20

Brazil, Signature Series
Brazil, São Paolo, Parana Natural, sun-dried on patios 14-21 days Catuai & Mundo Novo
Methodical Coffee
$18.83
Description
NOW AVAILABLE AS AS A SUBSCRIPTION HERE Brazil, Sul De Minas Varietal: Mundop Novo Mundo Novo, Icatu, Catucaí, Amarelo, Yellow Catuaí, Vermlho, Arara, Topázio, Rubi, Bourbon Process: Natural Altitude: 1,000 - 1,200 masl Roasted Almond, Raisin, Caramel Fazenda Salto is a 30-hectare farm located in Três Pontas, Sul de Minas, Brazil—an area renowned for its high-quality coffee thanks to its altitude (1,000–1,200 masl) and the influence of the Mantiqueira Mountains. Managed by Juliano Moreira Reis and his son Otávio Lima Moreira Reis, the farm carries over a century of family tradition in coffee production. Juliano, originally trained as a civil engineer, chose to focus on the family business, bringing in innovation and sustainable practices. Otávio, having grown up immersed in coffee, naturally followed in his father’s footsteps. Together, they focus on improving cup quality while preserving the local fauna and flora, producing naturally processed coffees from a diverse mix of varieties including Mundo Novo, Yellow Catuaí, Bourbon, and Arara. Fazenda Salto is named after a nearby waterfall, reflecting the family's deep connection to the land and their legacy in Brazilian coffee. All our coffees come in fully recyclable packaging.






