
Frukt Coffee Roasters
Casa Almeida Barreto Mundo Novo
Casa Almeida Barreto Mundo Novo is a Brazil, Natural, Mundo Novo coffee from Frukt Coffee Roasters.
In stock 30+ days
Details
- Origin
- Brazil
- Process
- Natural
- Variety
- Mundo Novo
- Producer
- Gabriel Barreto
Available Sizes▾
- 250g — $33.00 ($13.20/100g)
- 250g — $127.43 ($50.97/100g)
- 1000g — $127.43 ($12.74/100g)

Casa Almeida Barreto Mundo Novo
Casa Almeida Barreto Mundo Novo is a Brazil, Natural, Mundo Novo coffee from Frukt Coffee Roasters.
In stock 30+ days
Details
- Origin
- Brazil
- Process
- Natural
- Variety
- Mundo Novo
- Producer
- Gabriel Barreto
Available Sizes
- 250g — $33.00 ($13.20/100g)
- 250g — $127.43 ($50.97/100g)
- 1000g — $127.43 ($12.74/100g)
Similar coffees to this Brazil Natural Mundo Novo

Coffee Fazendas - KG
Brazil - Sul de Minas, Mogiana Natural Mundo Novo
Terres de Café
$52.79

Brazil, Signature Series
Brazil, São Paolo, Parana Natural, sun-dried on patios 14-21 days Catuai & Mundo Novo
Methodical Coffee
$18.83

Casa Almeida Barreto Espresso - Brazil // Natural Red Catuai - Nougat, Milk Chocolate, Winey
Minas Gerais, Brazil Natural Red Catuai
Swerl Coffee Roasters
$18.00

Casa Almeida Barreto Filter - Brazil // Natural Red Catuai - Nougat, Milk Chocolate, Winey
Minas Gerais, Brazil Natural Red Catuai
Swerl Coffee Roasters
$18.00

Casa Almeida Barreto {Filter}
Brazil Natural Red Catuai
CoolBeans
$20.00

Chapadão
Brazil · Fortaleza de Minas Natural Icatu
Leuchtfeuer Coffee
$15.93
Description
Classic Brazilian Mundo Novo from Gabriel Barreto. Very sweet coffee with great complexity and texture. Balanced with high aromatics and fruit layers with good clarity and chocolate like sweetness. Third year working with Mundo Novo from Araucária farm is the last one for the time being. Gabriel is replanting this traditional variety in a more suitable plot on the farm. Hard to imagine quality getting higher from here, but most likely it will with better growing conditions. For us this is by far the best lot from Gabriel we have had so far. Definately a fine expression of Brazilian coffee. Together with his family Gabriel operates Casa Almeida Barreto. We have been working with them since 2021 and they are one our closest relationships. All our coffees are roasted for both filter and espresso. Producer: Gabriel Barreto Origin: Brazil Region: Albertina, Minas Gerais Altitude: 1250-1300 Process: Natural Variety: Mundo Novo Harvest: September 2025 Exporter: Casa Almeida Barreto Importer: Casa Almeida Barreto Taste: Expressive, delicate SISÄLTÖ | INGREDIENSER | INGREDIENTS Paahdettu kahvipapu | Rostat kaffebönor | Roasted coffee beans SÄILYTYS | FÖRVARING | STORE Kuivassa ja valolta suojassa | Torrt och skyddat från ljus | In a dry place and away from light. ALKUPERÄMAA | URSPRUNGSLAND | COUNTRY OF ORIGIN Muu kuin EU | Icke EU | Other than the EU










