
Detour Coffee Roasters
Bouncy Castle Espresso
Bouncy Castle Espresso is a Ethiopia, Washed, Wush Wush coffee from Detour Coffee Roasters.
In stock 30+ days
Available Sizes▾
- 300g — $15.88 ($5.29/100g)
- 1000g — $48.71 ($4.87/100g)
- 2270g — $105.89 ($4.67/100g)

Bouncy Castle Espresso
Bouncy Castle Espresso is a Ethiopia, Washed, Wush Wush coffee from Detour Coffee Roasters.
In stock 30+ days
Available Sizes
- 300g — $15.88 ($5.29/100g)
- 1000g — $48.71 ($4.87/100g)
- 2270g — $105.89 ($4.67/100g)
Similar coffees to this Ethiopia Washed Wush Wush

Gedeb Chelbesa Espresso
Ethiopia Washed Landrace
Monogram Coffee
$18.35

Ethiopia - Wush Wush
Chito, Ethiopia Natural Wush Wush
SK Coffee
$28.00

Chelbesa
Ethiopia Washed Ethiopian landrace varieties
Frukt Coffee Roasters
$27.31

BISHAN WATE
Guji, Ethiopia Washed Mixed Heirloom
The Barn
$20.94

Karamo Adara Espresso
Karamo, Ethiopia Washed Walega
Eight Ounce Coffee
$22.99

Reku Habtamu
Ethiopia Washed Landrace
Monogram Coffee
$19.06
Description
COFFEE STORY Built on our love of African coffees, this coffee is bright, buoyant, and makes us happy! Bouncy Castle typically showcases a single-origin washed Ethiopian coffee but is open to any sparkly coffees as long as there’s something vibrant, sweet, and fun in the flavour. Ethiopia Keffa This " Tsebel " coffee, as it's called, is sourced through our importing partner, Catalyst Coffee, and their long-time producer partner, Dinkalem Ademe, who runs sites in Wush Wush and Dimbira, Keffa. It is located in the little village of Wush Wush. It is a washing station owned and operated by Dinkalem Ademe and his wife Sofiya, who source their coffee from about 2500 smallholder farms in the surrounding area. This specific lot, from Dinkalem’s Wush Wush site, consists of local landrace varieties, naturally adapted from the Wush Wush variety near the Agama River that conveys a classic “Washed Ethiopia” profile of bright citrus and warm florals, with some lovely fruit.
About Detour Coffee Roasters
- Location
- Ontario, Canada
- Region
- North America
- Currency
- CAD
More from Detour Coffee Roasters

Mexico Santa Cruz Ozolotepec Espresso
$19.77

Sugar Rush | Halloween Blend
$18.35

Honduras Don Chepe
$18.35

Mexico Jaime & Humberto
$19.77

Bolivia Oro Verde
$18.35

Small Talk
$15.88



