
Frukt Coffee Roasters
Chelbesa
Chelbesa is a Ethiopia, Washed, Ethiopian landrace varieties coffee from Frukt Coffee Roasters.
In stock 30+ days
Available Sizes▾
- 250g — $27.31 ($10.92/100g)
- 1000g — $101.26 ($10.13/100g)

Chelbesa
Chelbesa is a Ethiopia, Washed, Ethiopian landrace varieties coffee from Frukt Coffee Roasters.
In stock 30+ days
Available Sizes
- 250g — $27.31 ($10.92/100g)
- 1000g — $101.26 ($10.13/100g)
Similar coffees to this Ethiopia Washed Ethiopian landrace varieties
![Chelbesa- Washed [JARC 74112, 74110]](https://cdn.shopify.com/s/files/1/0967/2720/4177/files/ChelbesaWashed_7aa8d42d-eef5-49b6-adb9-783509b04713.png?v=1789853861)
Chelbesa- Washed [JARC 74112, 74110]
Yirgacheffe, Ethiopia Washed JARC74112, 74110
Mellow Coffee Roasters
$17.10

ETHIOPIA Chelbesa
Ethiopia Washed 74112, 74110
BeBerry Coffee
$18.22

Chelbessa - Landrace
Gedeb, Gedeo, Ethiopia Washed Ethiopian Landrace
Flower Child
$26.50

Chelbesa | Ethiopia | Espresso
Gedeb, Gedeo Washed Dega, Walisho & Heirloom
Calendar Coffee
$20.00
Description
For us this coffee stood out with it's bright and very fruit forward profile. Complex coffee with layers of citrus and stone fruits with floral aroma. Beautiful representation of Ethiopian coffee. Produced by the Chelbesa Washing Station, together with small coffee growers based in and around the village of Chelbesa in Gedeo zone in Yirgacheffe, Ethiopia. Chelbesa station is owned by SNAP, local company established to move high quality coffee forward. SNAP selects quality coffee cherries from 476 growers who are living just around the area and who all cultivate small plots of land for food products, cash crops and of course the coffee production. All our coffees are roasted so that you can enjoy them as both filter and espresso. Producer: Chelbesa Origin: Ethiopia Region: Gedeo, Yirgacheffe Altitude: 1950-2200 Process: Washed Variety: Ethiopian landrace varieties Harvest: 2025 Exporter: SNAP Importer: Belco Taste: Bright, Zesty SISÄLTÖ | INGREDIENSER | INGREDIENTS Paahdettu kahvipapu | Rostat kaffebönor | Roasted coffee beans SÄILYTYS | FÖRVARING | STORE Kuivassa ja valolta suojassa | Torrt och skyddat från ljus | In a dry place and away from light. ALKUPERÄMAA | URSPRUNGSLAND | COUNTRY OF ORIGIN Muu kuin EU | Icke EU | Other than the EU
More from Frukt Coffee Roasters

Casa Almeida Barreto Red Catuai
$26.17

Test Roast
$38.69

Danny Moreno
$29.58

Echemo
$26.17

La Secreta Decaf
$27.31

Benjamin Paz La Salsa
$39.82