
Driftaway Coffee
South Indian Filter Coffee (Kaapi)
South Indian Filter Coffee (Kaapi) is a India coffee from Driftaway Coffee.
In stock 30+ days
Details
- Origin
- India
Available Sizes▾
- 340g — $19.00 ($5.59/100g)
- 453g — $23.00 ($5.08/100g)
- 2267g — $76.00 ($3.35/100g)

South Indian Filter Coffee (Kaapi)
South Indian Filter Coffee (Kaapi) is a India coffee from Driftaway Coffee.
In stock 30+ days
Details
- Origin
- India
Available Sizes
- 340g — $19.00 ($5.59/100g)
- 453g — $23.00 ($5.08/100g)
- 2267g — $76.00 ($3.35/100g)
Similar coffees to this India

PLANTATION - Indien Filterkaffee - 125g
India S 795
Schön Kaffee
$6.71

PLANTATION - Indien Filterkaffee
India S 795
Schön Kaffee
$12.40

India, Pearl Mountain
India, Chikmagalur, India Washed Catuai
Methodical Coffee
$25.25

Bhadra
Chikmagalur, India
Passenger
$20.25

Hoysala Estate - Washed - Chikmagalur - Medium Dark Roast
Hoysala Estate, Chikmagalur, India Washed S795
Bloom Coffee Roasters
$6.25

Fika
Ethiopia Natural
Johan & Nyström
$25.03
Description
80% medium-dark roast of single origin Ratnagiri Estate coffee from Chikkamagaluru, India and 20% chicory. Ground for filter coffee, it offers balanced flavors with notes of cocoa, malt, and caramel. IMPORTED BY: Driftaway Coffee ROASTED BY: Driftaway Coffee ABOUT DRIFTAWAY COFFEE - Fair & transparent farmer prices, paying 3-5x Fair Trade prices. - Plastic-free packaging, with compostable bags and recycled material. - Carbon-neutral operations - Every bag contributes to the World Coffee Research.
More from Driftaway Coffee

Ethiopia Layo Teraga G1 Washed
$18.00

Colombia Jhon Didier Trujillo Chiroso Washed
$16.00

Mexico Patlanalan
$16.00

Edwin Noreña Sudan Rume Enigma Hops Co-ferment
$40.00

Marblecake
$16.00

Ethiopia Arbegona Rumudamo Anaerobic Washed
$16.00









