
Iowa Coffee Roasters
India - Monsooned Malabar
India - Monsooned Malabar is a India, Natural coffee from Iowa Coffee Roasters.
In stock 30+ days
Available Sizes▾
- 226g — $10.50 ($4.65/100g)
- 453g — $21.00 ($4.64/100g)

India - Monsooned Malabar
India - Monsooned Malabar is a India, Natural coffee from Iowa Coffee Roasters.
In stock 30+ days
Available Sizes
- 226g — $10.50 ($4.65/100g)
- 453g — $21.00 ($4.64/100g)
Similar coffees to this India Natural

India Monsooned Malabar Roasted For Drip Or Espresso
India Washed
Good Brothers Coffee
$11.99

Monsun Malabar
Gringo Nordic Coffee Roasters
$23.62

India, Kerehaklu
Sequentially Fermented Washed Selection 9
Methodical Coffee
$29.03

India, Pearl Mountain
India, Chikmagalur, India Washed Catuai
Methodical Coffee
$25.25

India - Merthi Mountain
India, Chikmagalur, Karnataka Washed SL9
Solberg & Hansen
$14.54

Mooleh Manay Excelsa
Coorg, Karnataka, India Excelsa
Shokunin Coffee
$28.44
Description
The Indian Monsooned Malabar is a very low acidity, thick and creamy, earthy style cup of coffee. There is a lot of sweet tones in this cup and you can taste just little hint of the soft fruit tones and classic Indian spice notes. Monsooning" is a style of processing that is particular to India, specifically the Malabar Coast, including Kerala and Karnataka, and produces a cup character which is remarkable in its uniqueness from other cofees and processing. Coffee is left quite literally exposed in the monsoon weather during the rainy season, for three to four months, which tempers the coffee's natural acidity and encourages more chocolaty, earthy, and spicy qualities often sought after in classic espresso blends.
About Iowa Coffee Roasters
- Location
- Iowa, United States
- Region
- North America
More from Iowa Coffee Roasters

El Salvador Oscar Aguilar - Finca La Vegona - Pacamara - Honey Chalate Microlot
$11.50

Colombian - Women Coffee Producers
$10.00

Ecuador - Maputo - Finca Rancho Tio Emilio -Washed Microlot
$11.00

Sumatra - Harimau Tiger
$10.50

Guatemala - San Pedro, Atitlan
$10.00

Kenya AA - Kichwa Tembo
$11.00









