
Methodical Coffee
India, Kerehaklu
India, Kerehaklu is a India, Aldur Village, Chikmagalur District, Karnataka, Sequentially Fermented Washed, Selection 9 coffee from Methodical Coffee.
In stock since:
Details
- Origin
- India, Aldur Village, Chikmagalur District, Karnataka
- Process
- Sequentially Fermented Washed
- Variety
- Selection 9
- Producer
- Ajoy and Pranoy Thipaiah
Available Sizes▾
- 340g — $29.03 ($8.54/100g)
- 907g — $66.07 ($7.28/100g)
- 2267g — $153.64 ($6.78/100g)

India, Kerehaklu
India, Kerehaklu is a India, Aldur Village, Chikmagalur District, Karnataka, Sequentially Fermented Washed, Selection 9 coffee from Methodical Coffee.
In stock since:
Details
- Origin
- India, Aldur Village, Chikmagalur District, Karnataka
- Process
- Sequentially Fermented Washed
- Variety
- Selection 9
- Producer
- Ajoy and Pranoy Thipaiah
Available Sizes
- 340g — $29.03 ($8.54/100g)
- 907g — $66.07 ($7.28/100g)
- 2267g — $153.64 ($6.78/100g)
Similar coffees to this Sequentially Fermented Washed Selection 9

Kerehaklu 2025
Chikmagalur, India Washed Selection 9
Passenger
$24.75

India - Kerehaklu - Coffee Blossom Washed - Lot J
India Coffee Blossom Washed Selection 9
Brandywine Coffee Roasters
$29.00

India - Merthi Mountain
India, Chikmagalur, Karnataka Washed SL9
Solberg & Hansen
$14.54

Rich Autumn Coffee - Bettadakhan, India
India, Baba Budan Giri, Chikmagalur Washed SL795
Solberg & Hansen
$16.37

Bhadra
Chikmagalur, India
Passenger
$20.25

Mooleh Manay Excelsa
Coorg, Karnataka, India Excelsa
Shokunin Coffee
$28.44
Description
Crafted through innovative fermentation, this Indian coffee delivers a complex, sweet cup that reminds us of red apples and dried fruit.
About Methodical Coffee
- Location
- South Carolina, United States
- Region
- North America












