
GOÛT & CO
Ethiopia Lecho 74110 Fully washed
Ethiopia Lecho 74110 Fully washed is a Ethiopia, Fully washed, 74110 coffee from GOÛT & CO.
In stock 30+ days
Available Sizes▾
- 100g — $2.17 ($2.17/100g)
- 250g — $4.08 ($1.63/100g)
- 500g — $7.39 ($1.48/100g)

Ethiopia Lecho 74110 Fully washed
Ethiopia Lecho 74110 Fully washed is a Ethiopia, Fully washed, 74110 coffee from GOÛT & CO.
In stock 30+ days
Available Sizes
- 100g — $2.17 ($2.17/100g)
- 250g — $4.08 ($1.63/100g)
- 500g — $7.39 ($1.48/100g)
Similar coffees to this Ethiopia Fully washed 74110

Ethiopia - Uraga Tome - Washed
Uraga, Ethiopia Washed 74110
Wes Ngopi
$6.45

Ethiopia Gotiti Washed Organic - washed
Gedeb Wereda, South Region Washed 74110, 74112, 7454
Kaffeelix
$17.64

Gerba Dogo Washed - Guji, Ethiopia
Ethiopia, Bule Hora, Guji Washed Heirloom
Solberg & Hansen
$23.69

RARO | ETHIOPIA WASHED
Uraga, Guji, Ethiopia Washed Landrace
Ripsnorter
$21.00

Ethiopia - Banko Taratu - Washed
Gedeb, Yirgacheffe, Ethiopia Washed 74110 & 74112
Wes Ngopi
$6.45

Danche Station - Washed Wolisho & Kurume - Gedeb Zone, Ethiopia
Chelbesa, Gedeb Zone, Ethiopia Washed Wolisho & Kurume
Loveless Coffees
$24.00
Description
Origin: Ethiopia Region: Uraga, Guji Station: Lecho Washing Station Altitude: 1900-2300 masl Variety: 74110 Crop: Picked in Dec.2025-Feb.2026 / Arrived in Apr. 2026 by air Process: Fully washed About farm: Uraga is a sub-region within Guji, Ethiopia, reaching altitudes of up to 2300 masl and bordering Yirgacheffe. It is renowned as one of Ethiopia’s premier coffee-growing areas, boasting unique natural conditions: high altitude, abundant rainfall, and ideal growing conditions that lend the coffee distinct floral notes, excellent complexity, and a clean, refined mouthfeel. The coffee here is cultivated by local smallholder farmers, who grow maize, beans, and wheat alongside coffee. They follow traditional farming methods without using chemical fertilizers or pesticides, relying almost entirely on manual labor for planting, harvesting, and processing. Coffee from this region has repeatedly won awards at the TOH (Taste of Harvest) competition. This lot comes from the TOH double-champion Lecho Washing Station. TOH is a prestigious African specialty coffee competition, and winning it signifies consistently high and stable quality. Unlike experimental processes that emphasize bold fermentation flavors, this coffee showcases the purity and elegance of classic Ethiopian washed profiles.
More from GOÛT & CO

Panama HiU Coffee -Finca Emporio Geisha Anaerobic natural #Popo23109
$8.92

Ethiopia Elto Coffee-Elora Heirloom Washed
$2.29

Panama HiU Coffee -Finca Emporio Geisha Anaerobic honey #Popo2198
$8.80

Kenya Gikira estate SL28&SL34&Ruiru11 &Batian Fully washed
$1.91

Ethiopia Bochesa 74158 Natural 2026 ToH#1
$2.80

Costa Rica Volcan Azul SL28 Fully washed
$2.29
