BeanHoard
Want to help support this project? Ko-Fi tips are welcome!
Ethiopia, Layo Teraga
USA|Methodical Coffee

Methodical Coffee

$29.11340gIn Stock

Ethiopia, Layo Teraga

Ethiopia, Layo Teraga is a Ethiopia, Uraga Woreda, Ethiopia, Washed, 74110 JARC coffee from Methodical Coffee.

In stock 30+ days

Buy from Methodical Coffee

Details

Origin
Ethiopia, Uraga Woreda, Ethiopia
Process
Washed
Variety
74110 JARC
Producer
Layo Teraga Cooperative
Available Sizes▾
  • 340g — $29.11 ($8.56/100g)
  • 907g — $66.29 ($7.31/100g)
  • 2267g — $153.87 ($6.79/100g)

Description

A delicate coffee with floral aromatics, confectionery-like sweetness, and a juicy and fruity complexity.

About Methodical Coffee

Location
South Carolina, United States
Region
North America
Visit Methodical Coffee →