BeanHoard
Want to help support this project? Ko-Fi tips are welcome!
Ethiopia Dur Feres
USA|Dune Coffee Roasters

Dune Coffee Roasters

$22.00283gIn Stock

Ethiopia Dur Feres

Ethiopia Dur Feres is a Natural, Ethiopian landraces coffee from Dune Coffee Roasters.

In stock since:

Buy from Dune Coffee Roasters

Details

Process
Natural
Variety
Ethiopian landraces
Available Sizes▾
  • 283g — $22.00 ($7.77/100g)
  • 907g — $64.77 ($7.14/100g)
  • 2267g — $149.60 ($6.60/100g)

Description

STONE FRUIT | MEYER LEMON | BROWN SUGAR The farms scattered across southern Ethiopia are mostly too small to fill a container on their own, so cherry is hand-picked and carried to a shared washing station, where lots like this one are built from a whole community's harvest — grown between 1,800 and 1,960 meters on the deep red nitisol soils the region is known for. This lot is processed as a natural. Cherries are floated and density-sorted on arrival, hand-sorted again on the drying tables, then left through long, hot Ethiopian days until they hit target moisture. From there they're dry-hulled, bagged, and sent to Addis Ababa for export milling. In the cup, we taste stone fruit sweetness with a Meyer lemon lift and a brown sugar finish. Country / Ethiopia Location / Bensa, Sidama Process / Natural Variety / Ethiopian landraces Altitude / 1800–1960 masl

About Dune Coffee Roasters

Location
California, US
Region
North America
Visit Dune Coffee Roasters →