
Dune Coffee Roasters
Santarossa Blend
Santarossa Blend is a Central and South America, Washed, Various coffee from Dune Coffee Roasters.
In stock 30+ days
Details
- Origin
- Central and South America
- Process
- Washed
- Variety
- Various
- Producer
- Various smallholder producers
Available Sizes▾
- 283g — $18.50 ($6.54/100g)
- 907g — $54.46 ($6.00/100g)
- 2267g — $125.80 ($5.55/100g)

Santarossa Blend
Santarossa Blend is a Central and South America, Washed, Various coffee from Dune Coffee Roasters.
In stock 30+ days
Details
- Origin
- Central and South America
- Process
- Washed
- Variety
- Various
- Producer
- Various smallholder producers
Available Sizes
- 283g — $18.50 ($6.54/100g)
- 907g — $54.46 ($6.00/100g)
- 2267g — $125.80 ($5.55/100g)
Similar coffees across all roasters

Banner Dark
Central & South America Washed Blended
Sightglass Coffee
$22.00

Detour Dark
Detour Coffee Roasters
$15.53

Daybreak Blend
Brazil & Colombia Natural & Washed
Steady State Roasting
$17.50

SOMBRA
Active Harvest Regions in Colombia Washed Various
Devocion Coffee
$25.25

Rosso - Hideaway / Dark Roast
Blend Blend Various
Speciality Coffee CA
$14.00

Obscura
Colombia & Brazil Washed & Natural Caturra, Red Catuai
Monta Coffee
$18.00
Description
CHOCOLATE | CINNAMON | BALANCED Santarossa is our dark roast offering – a rotating selection of coffees sourced seasonally from producers we work closely with. Depending on availability, it may feature a single producer or a thoughtfully composed regional blend of smallholder coffees, all chosen to deliver a bold, comforting cup. Roasted darker to emphasize depth over brightness, Santarossa is built around rich dark chocolate and caramel, with subtle notes of cinnamon and baking spices. The cup is full-bodied and smooth, with lower acidity and a heavier texture – bringing intensity without the bitterness often associated with dark roasts. Origin / Central and South America Producer / Various smallholder producers Process / Washed Variety / Various Altitude / 1200 - 2000 masl
More from Dune Coffee Roasters

Ecuador Hacienda La Papaya - Washed Typica
$30.00

Punch Bowl
$20.00

Costa Rica La Julia
$26.00

Daily Driver
$18.50

Presidio Decaf
$18.50

Ethiopia Faysel Abdosh "Signature"
$30.00









