
Dune Coffee Roasters
Costa Rica La Julia
Costa Rica La Julia is a Costa Rica, Alma Negra Natural, San Isidro coffee from Dune Coffee Roasters.
In stock 30+ days
Details
- Origin
- Costa Rica
- Process
- Alma Negra Natural
- Variety
- San Isidro
- Producer
- Oscar & Francisca Chacón, Las Lajas Micromill
Available Sizes▾
- 283g — $26.00 ($9.19/100g)
- 907g — $76.54 ($8.44/100g)
- 2267g — $176.80 ($7.80/100g)

Costa Rica La Julia
Costa Rica La Julia is a Costa Rica, Alma Negra Natural, San Isidro coffee from Dune Coffee Roasters.
In stock 30+ days
Details
- Origin
- Costa Rica
- Process
- Alma Negra Natural
- Variety
- San Isidro
- Producer
- Oscar & Francisca Chacón, Las Lajas Micromill
Available Sizes
- 283g — $26.00 ($9.19/100g)
- 907g — $76.54 ($8.44/100g)
- 2267g — $176.80 ($7.80/100g)
Similar coffees to this Costa Rica Alma Negra Natural San Isidro

Las Lajas - Costa Rica // Black Diamond Natural San Isidro 39 - Milk Chocolate, Dried Sweet Prunes, Syrupy
Sabanilla de Alajuela, Central Valley, Costa Rica Black Diamond Natural San Isidro 39
Swerl Coffee Roasters
$25.00

Costa Rica - Las Lajas
Sabanilla de Alajuela, Central Valley, Costa Rica Honey Common Costa Rican Varieties
SK Coffee
$25.00

Costa Rica - Cerro Alto Micromill - Catuai Natural
Central Valley, Costa Rica Natural Catuai
Wes Ngopi
$6.45
Description
ACAI | CANDIED FRUIT | JUICY Las Lajas has become one of Costa Rica's most celebrated micromills, built on Oscar and Francisca Chacón's relentless experimentation with natural and honey processing. The Alma Negra is one of their most distinctive processes — cherries are dried on raised beds during the day, then moved into a greenhouse at night and piled into mounds to deliberately slow the drying process. The extended drying period of 20–30 days is what sets Alma Negra apart, coaxing out layers of complexity that's hard to achieve with a more straightforward natural. The coffees from Las Lajas have amazed us for years now, and we're so excited to bring Alma Negra back this year! In the cup: Rich açaí and candied fruit with a juicy, vibrant finish. Origin / Costa Rica Producer / Oscar & Francisca Chacón, Las Lajas Micromill Farm / La Julia Process / Alma Negra Natural Variety / San Isidro Altitude / 1400–1600 masl
More from Dune Coffee Roasters

Ecuador Hacienda La Papaya - Washed Typica
$30.00

Punch Bowl
$20.00

Santarossa Blend
$18.50

Daily Driver
$18.50

Presidio Decaf
$18.50

Ethiopia Faysel Abdosh "Signature"
$30.00