
Dune Coffee Roasters
Ethiopia Dur Feres
Ethiopia Dur Feres is a Natural, Ethiopian landraces coffee from Dune Coffee Roasters.
In stock since:
Details
- Process
- Natural
- Variety
- Ethiopian landraces
Available Sizes▾
- 283g — $22.00 ($7.77/100g)
- 907g — $64.77 ($7.14/100g)
- 2267g — $149.60 ($6.60/100g)

Ethiopia Dur Feres
Ethiopia Dur Feres is a Natural, Ethiopian landraces coffee from Dune Coffee Roasters.
In stock since:
Details
- Process
- Natural
- Variety
- Ethiopian landraces
Available Sizes
- 283g — $22.00 ($7.77/100g)
- 907g — $64.77 ($7.14/100g)
- 2267g — $149.60 ($6.60/100g)
Similar coffees to this Natural Ethiopian landraces

BURSA
Ethiopia Natural Heirloom
mazelab
$33.72

Ethiopia — Duwancho
Ethiopia Natural
Assembly Coffee London
$20.00

Ethiopia - Danche - Natural
Danse Sayisa, Ethiopia Natural Heirloom
Wes Ngopi
$6.45

DE MELLO - Ethiopia Abdo
Ethiopia Natural 74110, 74112
Speciality Coffee CA
$19.00

Ethiopia - Banko Michacha - Natural
Kercha, Guji, Ethiopia Natural Landrace
Wes Ngopi
$6.45

Ethiopia - Buku Harufa Single Village - Natural
Buku Harufa, Guji, Ethiopia Natural Heirloom
Wes Ngopi
$6.45
Description
STONE FRUIT | MEYER LEMON | BROWN SUGAR The farms scattered across southern Ethiopia are mostly too small to fill a container on their own, so cherry is hand-picked and carried to a shared washing station, where lots like this one are built from a whole community's harvest — grown between 1,800 and 1,960 meters on the deep red nitisol soils the region is known for. This lot is processed as a natural. Cherries are floated and density-sorted on arrival, hand-sorted again on the drying tables, then left through long, hot Ethiopian days until they hit target moisture. From there they're dry-hulled, bagged, and sent to Addis Ababa for export milling. In the cup, we taste stone fruit sweetness with a Meyer lemon lift and a brown sugar finish. Country / Ethiopia Location / Bensa, Sidama Process / Natural Variety / Ethiopian landraces Altitude / 1800–1960 masl






