
Axil Coffee Roasters
Heavyweight Espresso
Heavyweight Espresso is a Esperanca, Popoyan & Laos, Brazil, Colombia & Laos, Natural & Washed, Mixed varietal coffee from Axil Coffee Roasters.
In stock 30+ days
Details
- Origin
- Esperanca, Popoyan & Laos, Brazil, Colombia & Laos
- Process
- Natural & Washed
- Variety
- Mixed varietal
Available Sizes▾
- 250g — $16.00 ($6.40/100g)
- 500g — $32.00 ($6.40/100g)
- 750g — $48.00 ($6.40/100g)
- 1000g — $51.00 ($5.10/100g)
- 1500g — $82.00 ($5.47/100g)
- 2000g — $101.00 ($5.05/100g)
- 3000g — $151.00 ($5.03/100g)
- 4000g — $201.00 ($5.03/100g)
- 5000g — $251.00 ($5.02/100g)

Heavyweight Espresso
Heavyweight Espresso is a Esperanca, Popoyan & Laos, Brazil, Colombia & Laos, Natural & Washed, Mixed varietal coffee from Axil Coffee Roasters.
In stock 30+ days
Details
- Origin
- Esperanca, Popoyan & Laos, Brazil, Colombia & Laos
- Process
- Natural & Washed
- Variety
- Mixed varietal
Available Sizes
- 250g — $16.00 ($6.40/100g)
- 500g — $32.00 ($6.40/100g)
- 750g — $48.00 ($6.40/100g)
- 1000g — $51.00 ($5.10/100g)
- 1500g — $82.00 ($5.47/100g)
- 2000g — $101.00 ($5.05/100g)
- 3000g — $151.00 ($5.03/100g)
- 4000g — $201.00 ($5.03/100g)
- 5000g — $251.00 ($5.02/100g)
Similar coffees across all roasters

Classic Espresso - our full bodied espresso
Poços de Caldas Natural Mundo Novo, Catuai, Tupy, Acaia & Bourbon
da Matteo
$290.14

Brazil Espresso DARK
Brazil - Cerrado Natural Mundo Novo, Yellow & Red Catuai
HAYB
$7.17

Black Espresso Blend
Brazil/Vietnam/India Natural
HAYB
$7.17

Beekeeper Espresso
Brazil, Colombia, East Africa Pulped natural and washed
Elixr Coffee
$18.00

Forty-Five Espresso Blend (1kg)
Brazil/Colombia/Nicaragua, Blend Blend Blend
Eight Ounce Coffee
$57.99

Hooked Espresso
South America & East Africa
Ex Animo Coffee
$15.53
Description
Origins: Brazil, Colombia & Laos Farm/Region: Esperanca, Popoyan & Laos Tasting Notes: Dark Chocolate, Toffee & Biscotti Varietal: Mixed varietal Processing: Natural & Washed Recommended Recipe: Black - 20g in/44g out Milk 22g in/38g out Total Extraction time: 27-30 seconds Roast Profile: Espresso About The Coffee: Heavyweight is designed to be richer and more intense then our seasonal blend through further development in the roaster. This profile is more familiar to traditional espresso drinkers but allows quality of the coffee to still shine through. Coffee is a seasonal product and adjust accordingly. We select and source each coffee based on harvest and processing method to maintain a consistent cup profile all year round. Recommended Recipe: Black - 20g in/44g out Milk 22g in/38g out Total Extraction time: 27-30 seconds
More from Axil Coffee Roasters

Luz Helena Salazar
$21.00

Jardines del Eden - Java - Washed
$28.00

Seasonal Espresso
$16.00

Gishamwana Island
$18.00

Gondo
$21.00

Pele Espresso
$18.00





