BeanHoard
Want to help support this project? Ko-Fi tips are welcome!
DAK - Pretty Nuts
USA|Entropica Coffee

DAK (sold by Entropica Coffee)

$28.00250gIn StockPreorder

DAK - Pretty Nuts

Roasted by DAK · Sold by Entropica Coffee

DAK - Pretty Nuts is a Campanha, Mantiqueira de Minas, Brazil, Extended Fermentation Natural, Arara coffee from DAK.

In stock since:

Pre-order from Entropica Coffee

Details

Origin
Campanha, Mantiqueira de Minas, Brazil
Process
Extended Fermentation Natural
Variety
Arara
Producer
Natalia and Augusto
Available Sizes▾
  • 250g — $28.00 ($11.20/100g)
  • 1000g — $86.00 ($8.60/100g)
  • 3000g — $226.00 ($7.53/100g)

Description

Tastes Like Peanut Butter • Forest Fruits • Grand Marnier DAK's Take: Pretty Nuts, Summer 2026 version. Natalia and Augusto brought us this lot from Sítio Beija Flor, a farm in Campanha, Mantiqueira de Minas. It's boozy and creamy, with peanut butter up front, Grand Marnier behind it, and forest fruits underneath. This version runs more intense than the last one. The Details FARM Sítio Beija Flor PROCESSING Extended Fermentation Natural ALTITUDE N/A REGION Campanha, Mantiqueira de Minas, Brazil VARIETY Arara PRODUCER Natalia and Augusto

About Entropica Coffee

Location
USA
Region
North America
Visit Entropica Coffee →