BeanHoard
Want to help support this project? Ko-Fi tips are welcome!

Entropica Coffee

Entropica Coffee is a specialty coffee roaster based in USA. BeanHoard tracks current coffees, new releases, and sold-out listings from Entropica Coffee.

Top origins
Colombia, Ethiopia, Panama
Common processes
Washed, Natural, Anaerobic Natural
New in last 30 days
81 (82.7/mo avg)
Newest arrival
2026-09-19
Latest restock
2026-09-19

152 coffees in stock (369 total) — page 1 of 4

Coffees sold by other shops, not just roaster-direct

Updated

MOK - Espresso A, Ethiopia, Ayla Bombe
USA|Entropica Coffee

$27.00 · 250g · $10.80/100g

2 sizes
  • 250g — $27.00 ($10.80/100g)
  • 1000g — $75.00 ($7.50/100g)

Details

Origin
Bombe, Sidamo, Ethiopia
Process
Washed
Variety
Heirloom G2
Producer
Ayla Washing Station Smallholders
A.M.O.C. - /059 Indonesia — Rukun Saudara
USA|Entropica Coffee

$34.00 · 240g · $14.17/100g

2 sizes
  • 240g — $34.00 ($14.17/100g)
  • 1000g — $99.00 ($9.90/100g)

Details

Origin
Kerinci, Sumatra, Indonesia
Process
Anaerobic Honey
Variety
Andungsari, Sigararutang
Producer
Abdul Aziz Thohari
MOK - Filter B, Brazil - 250g
USA|Entropica Coffee

$25.00 · 250g · $10.00/100g

Details

Origin
Conceiçao do Rio Verde, Brazil
Process
Natural
Variety
Yellow Catucai
Producer
Pereira family
MOK - Honduras, Bryan Adolfo, Natural Anaerobic
USA|Entropica Coffee

$37.00 · 250g · $14.80/100g

2 sizes
  • 250g — $37.00 ($14.80/100g)
  • 1000g — $109.00 ($10.90/100g)

Details

Origin
Marcala, La Paz, Honduras
Process
Natural Anaerobic
Variety
Catuaí
Producer
Bryan Adolfo Bautista Zelaya
MOK - Espresso C, Colombia, Sierra Nevada
USA|Entropica Coffee

$26.00 · 250g · $10.40/100g

2 sizes
  • 250g — $26.00 ($10.40/100g)
  • 1000g — $76.00 ($7.60/100g)

Details

Origin
Palmor, Sierra Nevada de Santa Marta, Magdalena, Colombia
Process
Washed
Variety
Castillo, Caturra
Producer
AGROSEC cooperative
MOK - Peru, Finca Cedruyoc, Geisha, Washed (200G)
USA|Entropica Coffee

$66.00 · 200g · $33.00/100g

2 sizes
  • 200g — $66.00 ($33.00/100g)
  • 1000g — $236.00 ($23.60/100g)

Details

Origin
Yanatile, Cusco, Peru
Process
Washed
Variety
Geisha
Producer
Juan José Huillca
Tanat - Alo Chilaka - Natural
USA|Entropica Coffee

$28.00 · 200g · $14.00/100g

2 sizes
  • 200g — $28.00 ($14.00/100g)
  • 1000g — $86.00 ($8.60/100g)

Details

Origin
Chilaka Village, Bensa, Ethiopia
Process
Natural
Variety
74158
Producer
Tamiru Tadesse
Tanat - Blend 189 [Bio]
USA|Entropica Coffee

$26.00 · 200g · $13.00/100g

2 sizes
  • 200g — $26.00 ($13.00/100g)
  • 1000g — $76.00 ($7.60/100g)

Details

Origin
N/A
Process
N/A
Variety
Caturra, Yellow & Red Catuaí
Producer
N/A
Tanat - Isaac Obua - Washed
USA|Entropica Coffee

$26.00 · 200g · $13.00/100g

2 sizes
  • 200g — $26.00 ($13.00/100g)
  • 1000g — $89.00 ($8.90/100g)

Details

Origin
Mount Elgon, Uganda
Process
Washed
Variety
Nyasaland, SL14, SL28
Producer
Isaac Obua
DAK - Booze Cruise
USA|Entropica Coffee

$36.00 · 250g · $14.40/100g

3 sizes
  • 250g — $36.00 ($14.40/100g)
  • 1000g — $86.00 ($8.60/100g)
  • 3000g — $246.00 ($8.20/100g)

Details

Origin
Costa Rica
Process
Anaerobic Natural
Variety
Sarchimor T-5296 + Sudan Rume
Producer
N/A
MOK - Peru, Reserva La Margarita, Geisha, Washed
USA|Entropica Coffee

$59.00 · 100g · $59.00/100g

2 sizes
  • 100g — $59.00 ($59.00/100g)
  • 1000g — $225.00 ($22.50/100g)

Details

Origin
Ococambo, Cusco, Peru
Process
Washed, Double Fermentation
Variety
Geisha
Producer
Solorzano Family
A.M.O.C. - /054 Brazil Exceptional set — Fazenda Guariroba
USA|Entropica Coffee

$78.00 · 240g · $32.50/100g

2 sizes
  • 240g — $78.00 ($32.50/100g)
  • 1000g — $274.00 ($27.40/100g)

Details

Origin
Minas Gerais, Brazil
Process
Anaerobic Natural & Double Fermentation
Variety
Yellow Catuaí, Pink Bourbon
Producer
Gabriel Lamounier Vieira & Elisa Paiva Lamounier
Manhattan - El Ingenio - Specialty
USA|Entropica Coffee

$29.00 · 250g · $11.60/100g

2 sizes
  • 250g — $29.00 ($11.60/100g)
  • 1000g — $92.00 ($9.20/100g)

Details

Origin
Apaneca Ilamatepec, El Salvador
Process
Washed
Variety
Bourbon
Producer
Urrutia Family
MOK - Espresso B, Brazil, Dbarbosa
USA|Entropica Coffee

$26.00 · 250g · $10.40/100g

2 sizes
  • 250g — $26.00 ($10.40/100g)
  • 1000g — $65.00 ($6.50/100g)

Details

Origin
Campos Altos, Cerrado, Minas Gerais, Brazil
Process
Natural
Variety
Red Catuaí
Producer
Danilo Barbosa
Tanat - Alo - Mosto Anaerobic Natural 96h
USA|Entropica Coffee

$40.00 · 200g · $20.00/100g

2 sizes
  • 200g — $40.00 ($20.00/100g)
  • 1000g — $141.00 ($14.10/100g)

Details

Origin
Alo Village, Bensa, Ethiopia
Process
Mosto Anaerobic Natural 96h
Variety
JARC 74158
Producer
Tamiru Tadesse
Tanat - Blend Kawa
USA|Entropica Coffee
In StockBlendPreorder

$26.00 · 200g · $13.00/100g

2 sizes
  • 200g — $26.00 ($13.00/100g)
  • 1000g — $67.00 ($6.70/100g)

Details

Origin
N/A
Process
N/A
Variety
Caturra, Mundo Novo, Typica, Yellow Catuaí
Producer
N/A
Tanat - Boa Esperança
USA|Entropica Coffee

$19.00 · 200g · $9.50/100g

2 sizes
  • 200g — $19.00 ($9.50/100g)
  • 1000g — $66.00 ($6.60/100g)

Details

Origin
Brazil
Process
N/A
Variety
Yellow Catuaí, Mundo Novo
Producer
N/A
Tanat - Janson - Hacienda GN115 Geisha Natural
USA|Entropica Coffee

$59.00 · 100g · $59.00/100g

Details

Origin
Volcán, Chiriquí, Panama
Process
Natural
Variety
Geisha
Producer
Janson Family
DAK - Apricotini
USA|Entropica Coffee

$29.00 · 250g · $11.60/100g

3 sizes
  • 250g — $29.00 ($11.60/100g)
  • 1000g — $86.00 ($8.60/100g)
  • 3000g — $236.00 ($7.87/100g)

Details

Origin
Gedeo, Ethiopia
Process
Red Honey
Variety
Heirloom (mix of Kudhume and Dega)
Producer
Konga Washing Station
MOK - Espresso B++, Brazil, Dbarbosa
USA|Entropica Coffee

$26.00 · 250g · $10.40/100g

2 sizes
  • 250g — $26.00 ($10.40/100g)
  • 1000g — $65.00 ($6.50/100g)

Details

Origin
Campos Altos, Cerrado, Minas Gerais, Brazil
Process
Natural
Variety
Red Catuaí
Producer
Danilo Barbosa
MOK - Ethiopia, Sasaba,Washed
USA|Entropica Coffee

$36.00 · 250g · $14.40/100g

2 sizes
  • 250g — $36.00 ($14.40/100g)
  • 1000g — $96.00 ($9.60/100g)

Details

Origin
Kercha, Guji, Ethiopia
Process
Washed
Variety
Heirloom
Producer
Sasaba Washing Station
MOK - Kenya, Mugaya AA, Washed
USA|Entropica Coffee

$36.00 · 250g · $14.40/100g

2 sizes
  • 250g — $36.00 ($14.40/100g)
  • 1000g — $96.00 ($9.60/100g)

Details

Origin
Kirinyaga, Kenya
Process
Washed
Variety
SL28, SL34, Ruiru 11, Batian
Producer
Mugaya Factory
Tanat - Blend Espresso [Bio]
USA|Entropica Coffee

$26.00 · 200g · $13.00/100g

2 sizes
  • 200g — $26.00 ($13.00/100g)
  • 1000g — $76.00 ($7.60/100g)

Details

Origin
N/A
Process
N/A
Variety
Catuai, Caturra, Typica
Producer
N/A
Tanat - Rosa Blend [Bio]
USA|Entropica Coffee

$26.00 · 200g · $13.00/100g

2 sizes
  • 200g — $26.00 ($13.00/100g)
  • 1000g — $69.00 ($6.90/100g)

Details

Origin
N/A
Process
N/A
Variety
Arabicas, Robusta
Producer
N/A
Tanat - Santa Elena - Geisha Aura - 100g
USA|Entropica Coffee

$56.00 · 100g · $56.00/100g

Details

Origin
Boquete, Chiriquí, Panama
Process
Natural, Low Fermentation
Variety
Geisha
Producer
Ameglio Family
Tanat - Todosantarita
USA|Entropica Coffee

$26.00 · 200g · $13.00/100g

2 sizes
  • 200g — $26.00 ($13.00/100g)
  • 1000g — $67.00 ($6.70/100g)

Details

Origin
Guatemala
Process
N/A
Variety
Caturra, Pache, Typica
Producer
N/A
Manhattan - El Paseo - Exceptional
USA|Entropica Coffee

$38.00 · 295g · $12.88/100g

Details

Origin
Nariño, Colombia
Process
Anaerobic washed
Variety
Catuai, Caturra, Caturra Estrella, Java, Pacamara, Pacas, Maracaturra and Bourbon
Producer
Gold Mountain Coffee Growers
DAK - Berry Blues
USA|Entropica Coffee

$36.00 · 250g · $14.40/100g

3 sizes
  • 250g — $36.00 ($14.40/100g)
  • 1000g — $98.00 ($9.80/100g)
  • 3000g — $277.00 ($9.23/100g)

Details

Origin
Ethiopia
Process
Anaerobic Natural
Variety
Heirloom
Producer
N/A
DAK - Caramello
USA|Entropica Coffee
In StockBrazilPreorder

$27.00 · 250g · $10.80/100g

3 sizes
  • 250g — $27.00 ($10.80/100g)
  • 1000g — $76.00 ($7.60/100g)
  • 3000g — $196.00 ($6.53/100g)

Details

Origin
Minas Gerais, Brazil
Process
Natural
Variety
Yellow Catuaí
Producer
André Luiz
DAK - Rhubarb Fizz
USA|Entropica Coffee
In StockBlendPreorder

$28.00 · 250g · $11.20/100g

3 sizes
  • 250g — $28.00 ($11.20/100g)
  • 1000g — $79.00 ($7.90/100g)
  • 3000g — $226.00 ($7.53/100g)

Details

Origin
Kenya
Process
Washed
Variety
Batian, Ruiru 11, SL 28, SL 34
Producer
N/A
Tanat - Alo Bombe [ZFWA]
USA|Entropica Coffee

$29.00 · 200g · $14.50/100g

2 sizes
  • 200g — $29.00 ($14.50/100g)
  • 1000g — $107.00 ($10.70/100g)

Details

Origin
Ethiopia
Process
Washed, Zero Fermentation
Variety
74158
Producer
Tamiru Tadesse
Tanat - Arauca Geisha Washed - 100g
USA|Entropica Coffee

$31.00 · 100g · $31.00/100g

Details

Origin
Arauca, Huila, Colombia
Process
Washed
Variety
Geisha
Producer
Jimy Muñoz
Tanat - Los Lajones - Bambu GN10265 - 100g
USA|Entropica Coffee

$109.00 · 100g · $109.00/100g

Details

Origin
Boquete, Chiriquí, Panama
Process
Natural
Variety
Geisha
Producer
Graciano Cruz
Tanat - Lost Origin - Santa Teresa GW #289 - 100g
USA|Entropica Coffee

$107.00 · 100g · $107.00/100g

Details

Origin
Boquete, Chiriquí, Panama
Process
Washed, Yeast Inoculation
Variety
Geisha
Producer
Ezequiel Batista / Lost Origin
Tanat - Mamma Mia - 1kg
USA|Entropica Coffee

$66.00 · 1050g · $6.29/100g

Details

Origin
N/A
Process
N/A
Variety
Catuai, Caturra, Typica
Producer
N/A
Tanat - Monteblanco - Strawberry
USA|Entropica Coffee

$36.00 · 200g · $18.00/100g

2 sizes
  • 200g — $36.00 ($18.00/100g)
  • 1000g — $146.00 ($14.60/100g)

Details

Origin
Pitalito, Huila, Colombia
Process
Co-Fermented With Red Fruits
Variety
Caturra
Producer
Rodrigo Sanchez
Manhattan - Rio Dulce - World Class
USA|Entropica Coffee

$48.00 · 125g · $38.40/100g

3 sizes
  • 125g — $48.00 ($38.40/100g)
  • 250g — $75.00 ($30.00/100g)
  • 1000g — $300.00 ($30.00/100g)

Details

Origin
Pijao, Quindío, Colombia
Process
Double Washed
Variety
Geisha
Producer
José Giraldo
A.M.O.C. - /057 Colombia — Arsenio Sandoval — Chiroso
USA|Entropica Coffee

$32.00 · 240g · $13.33/100g

3 sizes
  • 240g — $32.00 ($13.33/100g)
  • 240g — $36.00 ($15.00/100g)
  • 1000g — $84.00 ($8.40/100g)

Details

Origin
Santa Isabel, Tolima, Colombia
Process
Natural, Controlled Fermentation
Variety
Chiroso
Producer
Arsenio Sandoval
Manhattan - Brooklyn - Specialty
USA|Entropica Coffee
In StockBlendUncommonPreorder

$26.00 · 295g · $8.81/100g

Details

Origin
Mata de Minas,
Process
Anaerobic Honey,
Variety
Red and yellow catuai,
Producer
Inacio Soares,
Manhattan - City Limits - Specialty
USA|Entropica Coffee
In StockBlendUncommonPreorder

$26.00 · 295g · $8.81/100g

Details

Origin
Mata de Minas & Santa Ana
Process
Honey & Washed
Variety
Catuai & Red Bourbon
Producer
Inacio Soares & Rodolfo Ruffati Battle
DAK - Hazel Nuts
USA|Entropica Coffee

$27.00 · 250g · $10.80/100g

3 sizes
  • 250g — $27.00 ($10.80/100g)
  • 1000g — $69.00 ($6.90/100g)
  • 3000g — $196.00 ($6.53/100g)

Details

Origin
Honduras
Process
Natural
Variety
Catuai
Producer
Marysabel Caballero & Moises Herrera
DAK - Honey Dude
USA|Entropica Coffee

$29.00 · 250g · $11.60/100g

3 sizes
  • 250g — $29.00 ($11.60/100g)
  • 1000g — $88.00 ($8.80/100g)
  • 3000g — $246.00 ($8.20/100g)

Details

Origin
Ecuador
Process
Natural
Variety
Typica
Producer
N/A
DAK - Plum Butter
USA|Entropica Coffee

$26.00 · 250g · $10.40/100g

3 sizes
  • 250g — $26.00 ($10.40/100g)
  • 1000g — $76.00 ($7.60/100g)
  • 3000g — $206.00 ($6.87/100g)

Details

Origin
Uganda
Process
Natural
Variety
SL-14, SL-28
Producer
N/A
MOK - Ecuador, El Alisal, Typica Mejorado, Washed
USA|Entropica Coffee

$68.00 · 200g · $34.00/100g

2 sizes
  • 200g — $68.00 ($34.00/100g)
  • 1000g — $265.00 ($26.50/100g)

Details

Origin
Loja, Ecuador
Process
Washed
Variety
Typica Mejorado
Producer
Leonidas Jaramillo
MOK - Ecuador, Finca Chorora, Sidra, Natural
USA|Entropica Coffee

$52.00 · 200g · $26.00/100g

2 sizes
  • 200g — $52.00 ($26.00/100g)
  • 1000g — $195.00 ($19.50/100g)

Details

Origin
Sozoranga, Loja, Ecuador
Process
Natural Anaerobic
Variety
Sidra
Producer
Olinka and Diana Velez
Tanat - Alo - Zero Fermentation Washed - 100g
USA|Entropica Coffee

$46.00 · 100g · $46.00/100g

Details

Origin
Sidama, Ethiopia
Process
Zero Fermentation Washed
Variety
74158
Producer
Tamiru Tadesse
Tanat - Alo Bore - Washed
USA|Entropica Coffee

$26.00 · 200g · $13.00/100g

2 sizes
  • 200g — $26.00 ($13.00/100g)
  • 1000g — $77.00 ($7.70/100g)

Details

Origin
Ethiopia
Process
Washed
Variety
JARC 74158
Producer
Tamiru Tadesse
Tanat - Chibor - Geisha Washed GW97 - 100g
USA|Entropica Coffee

$86.00 · 100g · $86.00/100g

Details

Origin
Volcán, Chiriquí, Panama
Process
Washed
Variety
Geisha
Producer
Ratibor Hartmann
Tanat - Elto [Elora RF8 Natural] - 100g
USA|Entropica Coffee

$36.00 · 100g · $36.00/100g

Details

Origin
Ethiopia
Process
Natural
Variety
74158
Producer
Eliyas Dukamo & Atiklit Dejene
Tanat - Elto [Elora RF8 Washed] - 100g
USA|Entropica Coffee

$36.00 · 100g · $36.00/100g

Details

Origin
Ethiopia
Process
Washed
Variety
74158
Producer
Eliyas Dukamo & Atiklit Dejene